Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wyjechała do Syrii, by dołączyć do ISIS. Teraz chce wrócić do Europy

16.02.2019 13:24
xxx wiadomosci

19-letnia - obecnie - Brytyjka, która 4 lata temu uciekła z kraju, by dołączyć do ISIS, chce wrócić do Europy. Szamima Begum z Wielkiej Brytanii wyjechała z dwiema koleżankami. Jedna z dziewcząt zginęła w nalocie, los drugiej jest nieznany.

Wyjechała do Syrii, by dołączyć do ISIS. Teraz chce wrócić do Europy fot. ---

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szamima Begum była jedną z trzech 15-latek, które uciekły z Londynu, by dołączyć do ISIS. Dziewczyna wkrótce po przybyciu Syrii wyszła za mąż za holenderskiego bojownika tzw. Państwa Islamskiego.

EN_01167203_0265 fot. AFP PHOTO/METROPOLITAN POLICE

Nastolatka przebywa obecnie w obozie dla uchodźców. Jej mąż został złapany przez Syryjskie Siły Demokratyczne i prawdopodobnie trafił do niewoli.

Begum jest w 9. miesiącu ciąży i ze względu na dobro dziecka nalega, by rząd brytyjski pomógł jej w powrocie do Londynu. Dziewczyna straciła wcześniej dwoje swoich dzieci, które zmarły z powodu niedożywienia i chorób.

Władze mówią jednak wprost, że pomoc 19-latce to narażanie bezpieczeństwa obywateli.

Begum w wywiadzie dla „Timesa” szczerze przyznała, że nie żałuje tego, co zrobiła. Jak opowiada, widziała odcięte głowy, ale nie wywarło to na niej wrażenia. Swoje życie w Syrii opisuje jako w miarę normalne.

RadioZET.pl/The Independent/JŚ

Oceń