Zamknij

Wyjechała do Syrii, by dołączyć do ISIS. Teraz chce wrócić do Europy

Redakcja
16.02.2019 13:24
Wyjechała do Syrii, by dołączyć do ISIS. Teraz chce wrócić do Europy
fot. ---

19-letnia - obecnie - Brytyjka, która 4 lata temu uciekła z kraju, by dołączyć do ISIS, chce wrócić do Europy. Szamima Begum z Wielkiej Brytanii wyjechała z dwiema koleżankami. Jedna z dziewcząt zginęła w nalocie, los drugiej jest nieznany.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szamima Begum była jedną z trzech 15-latek, które uciekły z Londynu, by dołączyć do ISIS. Dziewczyna wkrótce po przybyciu Syrii wyszła za mąż za holenderskiego bojownika tzw. Państwa Islamskiego.

EN_01167203_0265
fot. AFP PHOTO/METROPOLITAN POLICE

Nastolatka przebywa obecnie w obozie dla uchodźców. Jej mąż został złapany przez Syryjskie Siły Demokratyczne i prawdopodobnie trafił do niewoli.

Begum jest w 9. miesiącu ciąży i ze względu na dobro dziecka nalega, by rząd brytyjski pomógł jej w powrocie do Londynu. Dziewczyna straciła wcześniej dwoje swoich dzieci, które zmarły z powodu niedożywienia i chorób.

Zobacz także

Władze mówią jednak wprost, że pomoc 19-latce to narażanie bezpieczeństwa obywateli.

Begum w wywiadzie dla „Timesa” szczerze przyznała, że nie żałuje tego, co zrobiła. Jak opowiada, widziała odcięte głowy, ale nie wywarło to na niej wrażenia. Swoje życie w Syrii opisuje jako w miarę normalne.

RadioZET.pl/The Independent/JŚ