Zamknij

Mogą stracić dorobek całego życia. Ich domy przestaną istnieć [GALERIA]

Redakcja
20.03.2018 14:59
Mogą stracić dorobek całego życia. Ich domy przestaną istnieć [GALERIA]
fot. YouTube screen

Mieszkańcy 13 posesji w Hemsby na wybrzeżu Anglii musieli opuścić swoje domy. Lada chwila mogą stracić dorobek całego życia. Ich domy balansują na krawędzi istnienia. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Dramat mieszkańców Hemsby rozpoczął się w zeszły weekend. O poranku z powodu przypływów i silnych wiatrów zawalił się klif, na którym stoją ich domy. Jak relacjonuje jeden z mieszkańców, chwila ta wyglądała jak trzęsienie ziemi. — Kupiłem ten dom ze względu na piękny widok na morze, a teraz morze mi go zabiera — mówi zrozpaczony mężczyzna.

Lokalne władze ostrzegają, że dalsze przypływy i silne wiatry będą występować przez co najmniej 48 godzin. — Kiedy piasek wyschnie i stanie się bardziej sypki, w ciągu następnego tygodnia wydmy zaczną się układać i dostosowywać. A to oznacza, że ryzyko zawalenia się domów pozostaje bardzo wysokie — mówił Jan Davies z Rady Hrabstwa Norfolk.

Wielka Brytania. Zniszczenia po zawaleniu się klifu w Hemsby:

Na miejscu wciąż pracują służby, a władze debatują nad zapewnieniem mieszkańcom lokali zastępczych. — To był przerażający weekend dla mieszkańców Hemsby. Połączyli siły, by pomóc swoim przyjaciołom i sąsiadom w ewakuacji. Przetestowaliśmy plany na wypadek takich sytuacji kryzysowych. Możemy zapewnić ewakuowanym żywność i schronienie — zapewnia Graham Plant, szef rady miejskiej w Great Yarmouth.

Zobacz także

W akcję pomocy poszkodowanym rodzinom zaangażowała się lokalna społeczność i firmy, które zaoferowały jedzenie, zakwaterowanie, usługi przeprowadzkowe i bezpieczne schronienie. 

Wybrzeże klifowe w Hemsby należy do wyjątkowo niebezpiecznych. Do podobnej katastrofy doszło tam w grudniu 2013 roku, kiedy pięć domków wpadło do wody. 

RadioZET.pl/DG