Zamknij

Wielka bitwa o Donbas. „Zmasowany ostrzał, atak czołgów i piechoty”

09.04.2022 09:04

Ukraina spodziewa się potężnego boju na wschodzie kraju. Armia przygotowuje się na wielką bitwę o Donbas. - Myślę, że to będzie coś takiego – o 3-4 rano zacznie się zmasowany ostrzał artyleryjski. Wykorzystane będzie wszystko, co mają – moździerze wielkiego kalibru, artyleria, lotnictwo, wyrzutnie rakietowe, Grady, Smiercze, Uragany, Toczka-U, Toczka-W" – powiedział szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Wielka bitwa o Donbas. „Zmasowany ostrzał, atak czołgów i piechoty”
fot. FADEL SENNA/AFP/East News

Wojna w Ukrainie koncentruje się obecnie na wschodzie kraju. Trwają aktywne działania bojowe w Donbasie, które zmierzają do przejęcia kontroli nad Rubiżnym, Niżnym, Popasną i Nowobachmutiwką oraz całkowitego zdobycia Mariupola. Rosjanie ostrzeliwują z artylerii miejscowości w obwodzie chersońskim i mikołajowskim, a także prowadzą ataki rakietowe na obwód odeski z terytorium okupowanego Krymu. 

Poinformowano również, że w obwodach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły w ciągu minionej doby siedem ataków wroga, niszcząc dziewięć czołgów i siedem wozów opancerzonych. Siły powietrzne zestrzeliły w ciągu doby dwa śmigłowce, jeden bezzałogowiec i rakietę manewrującą. Tymczasem obie strony konfliktu zbrojnego zbierają siły na wielką bitwę o Donbas.

W przededniu wielkiej bitwy o Donbas

Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiedział Ukraińskiej Prawdzie, że niebawem o Donbas będzie toczyć się potężny bój, a Ukraina spodziewa się wkrótce rosyjskiej ofensywy. "Wielka bitwa" o Donbas rozpocznie się, według jego prognoz, od zmasowanego ostrzału, po którym nastąpi atak czołgów i piechoty.

Zdajemy sobie sprawę, że do ofensywy dojdzie w najbliższym czasie. Widzimy wielkie nagromadzenie sił, środków przez Rosjan, wielką ilość sprzętu. Myślę, że to będzie coś takiego – o 3-4 rano zacznie się zmasowany ostrzał artyleryjski. Wykorzystane będzie wszystko, co mają – moździerze wielkiego kalibru, artyleria, lotnictwo, wyrzutnie rakietowe, Grady, Smiercze, Uragany, Toczka-U, Toczka-W Serhij Hajdaj, Szef władz obwodu ługańskiego

Urzędnik powiedział o prognozach, według których po kilkugodzinnym ostrzale obwodów donieckiego i ługańskiego Rosjanie przejdą do ofensywy z wykorzystaniem czołgów i piechoty. Według Hajdaja, Rosjanie będą dążyć do zajęcia całych obwodów, bo "potrzebne im jest jakieś zwycięstwo".

RadioZET.pl/PAP/Ukraińska Prawda

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo