Zamknij

Kalifornia: uszkodzona zapora wodna, ewakuacja ponad 180 tys. osób

Redakcja
13.02.2017 17:24
Kalifornia: uszkodzona zapora wodna, ewakuacja ponad 180 tys. osób
fot. PAP/EPA

Wielka ewakuacja w Kalifornii. W wyniku awarii zapory wodnej w Oroville, władze zdecydowały się na przetransportowanie w bezpieczne miejsce ponad 180 tys. ludzi. 

Powodem ewakuacji jest uszkodzenie awaryjnego kanału spustowego umożliwiającego obniżenie poziomu wody w sztucznym zbiorniku. Awaria stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców w sąsiedztwie wadliwej konstrukcji, w szczególności osób mieszkających poniżej zapory wodnej. To właśnie o ewakuacji tych ostatnich zadecydowały władze Kalifornii. Szacunkowo mówi się o 160-180 tysiącach osób.

Sytuacja jest poważna i wygląda groźnie. Gdyby nie to, nikt tak zdecydowanie nie postulowałby o ewakuację tak licznej grupy ludzi. Przedstawiciele lokalnych władz potwierdzają, że tama była bliska runięcia.

 

To pierwszy taki przypadek od 50 lat, czyli do momentu powstania tamy. Konstrukcja znajduje się ok. 250 km na północny wschód od San Francisco. Teraz woda zdołała się przedrzeć przez przelew awaryjny.

Obecnie trwają prace, by zatkać ubytki w tamie. Woda przez przelew awaryjny już nie wycieka, ale ze względów bezpieczeństwa nakaz ewakuacji nie został zniesiony.

RadioZET.pl/KM

C