Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kalifornia: uszkodzona zapora wodna, ewakuacja ponad 180 tys. osób

13.02.2017 17:24
xxx wiadomosci

Wielka ewakuacja w Kalifornii. W wyniku awarii zapory wodnej w Oroville, władze zdecydowały się na przetransportowanie w bezpieczne miejsce ponad 180 tys. ludzi. 

Kalifornia: uszkodzona zapora wodna, ewakuacja ponad 180 tys. osób fot. PAP/EPA

Powodem ewakuacji jest uszkodzenie awaryjnego kanału spustowego umożliwiającego obniżenie poziomu wody w sztucznym zbiorniku. Awaria stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców w sąsiedztwie wadliwej konstrukcji, w szczególności osób mieszkających poniżej zapory wodnej. To właśnie o ewakuacji tych ostatnich zadecydowały władze Kalifornii. Szacunkowo mówi się o 160-180 tysiącach osób.

Sytuacja jest poważna i wygląda groźnie. Gdyby nie to, nikt tak zdecydowanie nie postulowałby o ewakuację tak licznej grupy ludzi. Przedstawiciele lokalnych władz potwierdzają, że tama była bliska runięcia.

Zagłosuj

Czy słoneczna Kalifornia jet zagrożona powodzią?

To pierwszy taki przypadek od 50 lat, czyli do momentu powstania tamy. Konstrukcja znajduje się ok. 250 km na północny wschód od San Francisco. Teraz woda zdołała się przedrzeć przez przelew awaryjny.

Obecnie trwają prace, by zatkać ubytki w tamie. Woda przez przelew awaryjny już nie wycieka, ale ze względów bezpieczeństwa nakaz ewakuacji nie został zniesiony.

RadioZET.pl/KM

Oceń