Zamknij

Wielotysięczny tłum Polaków na ulicach Wilna. Świętowali 100-lecie niepodległości Polski i Litwy

Redakcja
05.05.2018 15:33
Wilno
fot. Twitter

Kilkanaście tysięcy osób liczył sobie tłum, który z biało-czerwonymi barwami przeszedł w sobotę 5 maja ulicami Wilna. Polacy uczcili w ten sposób Dzień Polonii i Polaków za Granicą, rocznicę Konstytucji 3 maja i 100-lecie odzyskania niepodległości Polski i Litwy.

W pochodzie udział wzięli głównie Polacy. Nie zabrakło też obywateli Litwy. W czołówce pochodu pod sztandarami Polski, Litwy i Unii Europejskiej szli liderzy polskiej społeczności, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie, a także liderzy organizacji polonijnych: prezes Rady Polonii Świata Teresa Berezowski i prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat, którzy specjalnie na tę okazję przyjechali do Wilna.

Polacy przeszli ulicami Wilna

Pogoda dopisała zebranym. W Wilnie już od rana było ciepło i słonecznie. – Świętujemy 100-lecie niepodległości Polski i Litwy, świętujemy nasze święta majowe. Cieszymy się, że w dzisiejszym pochodzie są Polacy z różnych środowisk, z całego kraju. Pogoda dopisuje, nastroje również, piękna młodzież, flagi biało-czerwone – mówił zastępca ambasadora Polski na Litwie Grzegorz Poznański.

Biało-czerwone Wilno

Pochód taki organizowany jest na Litwie raz na kilka lat. – Wielotysięczny barwny pochód z biało-czerwonymi flagami, w polskich strojach ludowych, z polską pieśnią na ustach, jest nie tylko demonstracją tożsamości narodowej, ale też daje nam poczucie dumy i jedności – mówił poseł Michał Mackiewicz, prezes Związku Polaków na Litwie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz