Zamknij

Uścisk dłoni i szczere uśmiechy. Drugi szczyt Trump-Kim w Hanoi. „Korea Północna ma wielki potencjał”

Redakcja
27.02.2019 12:51
Kim Dzong Un
fot. PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un uścisnęli sobie dłonie, rozpoczynając w środę wieczorem czasu lokalnego dwudniowy szczyt w Hanoi. Tematem rozmów będzie denuklearyzacja i perspektywy normalizacji stosunków dwustronnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na początku spotkania w hotelu Metropole Donald Trump i Kim Dzong Un pozowali do zdjęć na tle flag swoich krajów, po czym wymienili kilka słów na powitanie. Szczyt w stolicy Wietnamu jest drugim w historii spotkaniem przywódców USA i Korei Płn., które formalnie pozostają w stanie wojny.

Według informacji Białego Domu po 20-minutowym spotkaniu powitalnym Trump i Kim zjedzą razem obiad w towarzystwie swoich doradców. Rozmowy będą kontynuowane w czwartek.

Wietnam. Drugi szczyt Donald Trump – Kim Dzong Un

– Korea Północna ma wielki potencjał gospodarczy i chcę pomóc jej go wykorzystać. Mam nadzieję, że ten szczyt będzie równie produktywny, co pierwszy – powiedział prezydent USA Donald Trump.

Amerykański prezydent podkreślił w rozmowie z Kimem, że chciałby ujrzeć, jak Korea Północna wykorzystuje swój „ogromny potencjał” gospodarczy, oraz jej w tym pomóc. „Sprawimy, że to się stanie” – zapowiedział.

Wcześniej Trump ocenił, że Korea Północna może stać się potęgą gospodarczą, jeśli zrezygnuje z broni jądrowej.

Zobacz także

Trump pozytywnie wypowiedział się na temat swojego pierwszego szczytu z Kimem, który odbył się w czerwcu 2018 roku w Singapurze. Wyraził nadzieję, że rozpoczęty w środę drugi szczyt będzie równie, a nawet bardziej produktywny.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/DG