Zamknij

Ponad setka osadzonych uciekła z więzienia

Redakcja
30.11.2018 16:50
Ponad setka osadzonych uciekła z więzienia
fot. Pixabay

Ponad stu osadzonych uciekło z więzienia w zachodniej Indonezji po obezwładnieniu strażnika w czasie tradycyjnych modłów muzułmańskich, które odbywały się w placówce - poinformowała w piątek miejscowa policja.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Do ucieczki doszło w czwartek w zakładzie karnym Lambaro, gdy wszyscy więźniowie, czyli w sumie 720 osadzonych, zostało wypuszczonych ze swoich cel, żeby wziąć udział w wieczornych modłach - poinformował Trisno Riyanto, przedstawiciel policji w Banda Aceh, stolicy prowincji Aceh.

Zobacz także

Dodał, że osadzeni, którzy w większości byli skazani za posiadanie narkotyków i najwyraźniej wcześniej planowali swoją akcję, za pomocą żelaznych sztang i łomów przecięli druty i żelazne pręty w sali przyjęć i rzucili się do ucieczki przez pola ryżowe otaczające więzienie - pisze agencja Associated Press.

Według policji strażnik, który został obezwładniony, nie odniósł poważnych obrażeń.

"Nie zawahamy się podjąć stanowczych działań"

Co najmniej 26 więźniów zostało schwytanych, a policja utworzyła blokady drogowe w całym mieście Banda Aceh, aby złapać pozostałych 87 uciekinierów.

Zobacz także

Szef policji w prowincji Aceh Rio Septianda Djambak wezwał uciekinierów, by oddali się w ręce organów ścigania w ciągu trzech dni i zwrócił się do ich krewnych, aby wsparli władze w ujęciu skazańców. - Nie zawahamy się podjąć stanowczych działań, aby zmusić uciekinierów do przestrzegania prawa - oświadczył Djambak.

Ucieczki z więzień

Ucieczki z więzień są powszechne w Indonezji, gdzie przeludnienie zakładów karnych stało się dużym problemem. Placówki penitencjarne zmagają się ze słabym finansowaniem i napływem nowych osadzonych, których większość została skazana za posiadanie narkotyków.

Zobacz także

W ubiegłym roku ponad 440 więźniów uciekło z zakładu karnego w sąsiedniej prowincji Riau; oni również skorzystali podczas ucieczki z tego, że otwarto cele w związku z tradycyjnymi muzułmańskimi modłami. W lipcu 2013 r. ok. 240 więźniów, w tym kilku skazanych terrorystów, uciekło podczas śmiertelnych zamieszek w więzieniu w Medan, stolicy prowincji Sumatra Północna.

RadioZET/PAP/JZ