Zamknij

Wirtualne obchody polskiego Dnia Niepodległości w USA

12.11.2020 04:20
Dzień Niepodległości
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

W ramach świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ambasada RP w Waszyngtonie zorganizowała w środę wirtualne wydarzenie, w którym udział wziął m.in. zastępca sekretarza stanu USA Stephen Biegun.

W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, świętowanie 11 listopada odbyło się w sieci, bez okolicznościowego spotkania w ambasadzie czy rezydencji.

"Zarówno dla Polaków, jak i dla Amerykanów obchody Święta Niepodległości są głęboko zakorzenione w koncepcji wolności. Walka o wolność i dążenie do wolności definiują znaczną część naszej wspólnej historii i nadal jednoczą nasze dwa narody" - stwierdził w przemówieniu otwierającym wirtualne wydarzenie ambasador RP w USA Piotr Wilczek. Dyplomata przypomniał o bohaterach Polski i USA, Tadeuszu Kościuszce oraz Kazimierzu Pułaskim, którzy "poświęcili się wielkiej sprawie niepodległości". Zwrócił także uwagę, że w tym roku przypada 40. rocznica powstania Solidarności.

Relacje polsko-amerykańskie

Ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher odnotowała w swym wystąpieniu, że 2020 rok niesie ze sobą "historyczne i bezprecedensowe wyzwania dla ludzkości". Jednocześnie wskazała na osiągnięcia w relacjach polsko-amerykańskich, które spowodowały że są one "jeszcze silniejsze i bliższe".

Wśród nich wymieniła włączenie Polski do amerykańskiego ruchu bezwizowego oraz wzmocnienie współpracy obronnej, w tym - decyzję Waszyngtonu o zwiększeniu liczby amerykańskich żołnierzy nad Wisłą do 5,5 tys. Mosbacher wskazała także na porozumienie dotyczące rozwoju cywilnego programu nuklearnego oraz import gazu LNG z USA.

Współpraca między Polską a USA opiera się na wspólnych wartościach

Polskie MSZ reprezentował wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz. "Współpraca między Polską a USA mocno opiera się na wspólnych wartościach. To budując na nich w ostatnich latach podnieśliśmy nasze strategiczne partnerstwo na poziom niewidziany wcześniej, nie tylko w kwestii politycznej i wojskowej współpracy, ale również w obszarach bezpieczeństwa energetycznego oraz handlu" - ocenił.

Życzenia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości złożył Stephen Biegun, zastępca sekretarza stanu USA. "W trakcie, gdy zwalczamy razem pandemię i stawiamy czoła innym światowym wyzwaniom będziemy dalej podejmować wspólny wysiłek w ramach Inicjatywy Trójmorza, bezpiecznej sieci telekomunikacyjnej, NATO oraz amerykańsko-polskiej umowy o wzmocnionej współpracy wojskowej (...)" - stwierdził.

Za nami 102 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

RadioZET.pl/PAP