,

Wirus Nipah wywoła kolejną pandemię? Śmiertelność choroby to 75 proc.

14.01.2021 15:53

Światu grozi kolejna pandemia? Według naukowców Azja może po raz kolejny stać się źródłem globalnego wirusa, tyle że o znacznie wyższej śmiertelności niż SARS-CoV-2. Chodzi o wirusa Nipah, który od 20 lat występuje w niewielkich ogniskach epidemicznych.

wirus nipah
fot. AP/ EAST NEWS

Wirus Nipah przenosi się głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi nietoperzami lub świniami i ich wydzielinami, ale możliwa jest transmisja zakażenia z człowieka na człowieka. Źródłem wirusa są owocożerne nietoperze i świnie. Po raz pierwszy wirus Nipah został rozpoznany w 1999 roku w Malezji. Wówczas odnotowano 265 przypadków choroby Nipah wywołanej wirusem.

Choroba Nipah to wirusowe zapalenie mózgu wywoływane przez wirus Nipah, należący do rodziny Paramyxoviridae - tej samej, do której należą wirusy odry, świnki lub paragrypy. Od 1999 roku w krajach azjatyckich występowały niewielkie ogniska wirusa m.in w Singapurze, Malezji i Indiach. Naukowcy alarmują jednak, że śmiertelność tej choroby to 75 proc.

Wirus Nipah w Azji. Światu grozi kolejna pandemia?

Jak podkreśla BBC, wirus Nipah, podobnie jak koronawirus SARS-Cov-2, ma potencjał pandemiczny. Na ogół choroby tego typu zbyt szybko zabijają chore osoby, aby zaistniały warunki do rozprzestrzenienia się wirusa. W przypadku wirusa Nipah jest jednak inaczej. Według WHO, Nipah może inkubować nawet przed 45 dni! Objawy zakażenia pojawiają się między 4. a 14. dniem.

ZOBACZ TAKŻE: Wirus Nipah, który przenoszą nietoperze, zabija w Indiach

Pierwsze objawy choroby to gorączka, bóle głowy i wymioty utrzymujące się przez 3–14 dni. Następnie może pojawić się senność, zaburzenia orientacji i świadomości. Po 24-48 godzinach stan ten prowadzi do śpiączki. W przypadku osób, które pokonają chorobę, może dochodzić do długotrwałych problemów neurologicznych, w tym zmian osobowości.

Wirusolog Veasna Duong przekonuje w rozmowie z BBC, że badanie wirusów, takich jak Nipah, umożliwią nam lepsze przygotowanie na pojawiające się zagrożenia wirusowe. - Obserwujemy nietoperze owocożerne tutaj w Tajlandii, na targach, w miejscach kultu, w szkołach i obiektach turystycznych, takich jak Angkor Wat. W normalnym roku Angkor Wat gości 2,6 mln odwiedzających. To 2,6 mln potencjalnych szans na przeskakiwanie wirusa Nipah z nietoperzy na ludzi w jednym tylko miejscu - mówi.

Naukowcy podkreślają, że pewne rozpoznanie choroby Nipah na podstawie objawów klinicznych jest niemożliwe i koniecznie w tym przypadku są badania laboratoryjne. Zapalenie mózgu spowodowane wirusem Nipah to choroba, której śmiertelność może sięgać nawet 75 proc. Jak podaje serwis Mp.pl - zakażenie może przebiegać w postaci utajonej i ulegać reaktywacji po wielu latach od ekspozycji. W przypadku przejścia choroby wskazana jest wieloletnia obserwacja specjalistyczna.

ZOBACZ TAKŻE: Wirusy – ich rodzaje, choroby, które wywołują

RadioZET.pl/ BBC/ Medonet/ Mp.pl/ WHO.int

Logo radiozet Dzieje się