Zamknij

Wirus zabił kilkoro dzieci. Tragedia w prywatnym ośrodku

Redakcja
24.10.2018 10:50
Wirus zabił kilkoro dzieci. Tragedia w prywatnym ośrodku
fot. hxdbzxy/Shutterstock

Sześcioro dzieci zmarło po zakażeniu wirusem w prywatnym ośrodku długoterminowej opieki medycznej w New Jersey na wschodzie USA – poinformowały władze stanu, które wszczęły dochodzenie w sprawie. Obecność wirusa stwierdzono też u 12 innych dzieci w ośrodku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wystąpienie łącznie 18 przypadków zakażenia adenowirusem w Ośrodku Opieki i Rehabilitacji w Wanaque władze potwierdziły we wtorek. Placówka na razie przestała przyjmować nowych pacjentów.

Zobacz także

"Braki, jeśli chodzi o mycie rąk"

Jak poinformowało w komunikacie ministerstwo zdrowia, rozpoczęte w niedzielę dochodzenie było we wtorek kontynuowane. Przeprowadzający inspekcję zespół stwierdził „pomniejsze braki, jeśli chodzi o mycie rąk”, ale wciąż nie wiadomo, jak i kiedy doszło do zakażeń. Zakażone dzieci miały „poważnie osłabiony system immunologiczny”, przez co były bardziej podatne na działanie wirusa – dodano.

Zobacz także

Według lokalnych mediów rodzice dzieci przebywających w ośrodku zostali poinformowani o wystąpieniu zakażeń już pod koniec ubiegłego tygodnia, a wśród pacjentów oddziału pediatrycznego znajdowały się osoby z niepełnosprawnościami, w śpiączce, niebędące w stanie mówić i chodzić.

Adenowirusy

Grypa żołądkowa. Dowiedz się więcej

Adenowirusy rozprzestrzeniają się przez bliski kontakt, np. przez dotknięcie zakażonej powierzchni lub dłoni osoby zakażonej, a także drogą kropelkową. Szczepy tego wirusa mogą wywołać objawy kojarzone z przeziębieniem, a także zapalenie oskrzeli i płuc oraz biegunkę. Poważne komplikacje zdarzają się rzadko, jednak amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) wskazuje, że osoby z osłabioną odpornością lub cierpiące na schorzenia dróg oddechowych i choroby serca są w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o wystąpienie poważnej infekcji.

Chcesz wiedzieć więcej na temat takich objawów, jak biegunka? Przeczytaj!

RadioZET/PAP/JZ