Zamknij

Chcesz polecieć do USA? Podaj informacje nt. swojego facebooka. Nowy pomysł administracji

Redakcja
02.06.2017 17:38
Chcesz polecieć do USA? Podaj informacje nt. swojego facebooka. Nowy pomysł administracji
fot. Flickr

Przyzwyczailiśmy się już, że otrzymanie wizy do Stanów Zjednoczonych do łatwych rzeczy nie należy, a i sam proces aplikacji bywa męczący. Składa się na niego kilka godzin skrupulatnie wypełnianych rubryczek, w których pytani jesteśmy o nasze finanse, rodzinę czy wcześniejsze kraje pobytu. Teraz do tej długiej listy ma dojść monitoring naszych mediów społecznościowych. 

Nowy kwestionariusz wizowy został przyjęty 23 maja przez administrację Donalda Trumpa. Mimo że raz na jakiś czas amerykańscy politycy karmią obcokrajowców nadziejami o usprawnieniu procedury wizowej, ma być teraz jeszcze trudniej. 

Teraz osoby wypełniające wniosek o wizę są proszone o podanie "unikatowej nazwy użytkownika" dla wszelkich usług internetowych, za pomocą których tworzy się lub udostępnia treści. Pod lupę pójdą publikacje z ostatnich 5 lat. Pod enigmatyczną nazwą usług internetowych kryją się popularne portale społecznościowe takie jak Facebook czy Instagram. 

Zainteresowani wizą będą też zobowiązani - na prośbę urzędników - podać numery paszportów, adresy e-mail czy nawet numery telefonów.

Oczywiście wypełnianie wszystkich rubryczek nie jest bezwzględnie konieczne, ale pracownicy konsulatów zastrzegają, że może się to liczyć z wydłużeniem czasu oczekiwania na dokument, a może nawet odrzuceniem wniosku.

Trzeba też pamiętać, że ostateczną decyzję o wjeździe do Stanów Zjednoczonych podejmuje dopiero amerykański urzędnik imigracyjny Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS).

RadioZET.pl/Mashable/KM