Zamknij

Putin podjął decyzję ws. ponownego kandydowania na stanowisko prezydenta Rosji

Redakcja
25.05.2018 19:43
Władimir Putin nie będzie ubiegał się o trzecią z rzędu kadencję
fot. Sputnik/EAST NEWS

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w piątek, że zamierza przestrzegać zapisanej w rosyjskiej konstytucji zasady, iż ta sama osoba nie może pełnić urzędu prezydenta przez więcej niż dwie kadencje z rzędu.

- W konstytucji jest wyraźnie napisane, że nie może być więcej niż dwie kadencje pod rząd. Teraz jest moja druga z rzędu kadencja - powiedział Putin na spotkaniu z szefami światowych agencji informacyjnych w Petersburgu. Zaznaczył następnie: "nie więcej niż dwie kadencje pod rząd".

Zobacz także

Przypomniał, że w przeszłości dwukrotnie sprawował urząd prezydencki. "Potem odszedłem ze stanowiska, dlatego że konstytucja nie pozwalała na udział w wyborach po raz trzeci. Mam zamiar przestrzegać tej zasady w przyszłości" - zapowiedział.

Druga kadencja Putina

Obecną, drugą pod rząd kadencję prezydencką Putin rozpoczął po wyborach 18 marca br. i zaprzysiężeniu 8 maja. Wcześniej zasiadał na Kremlu w latach 2000-2008, po czym rządził jako premier. Prezydentem był wówczas jeden z jego najbliższych współpracowników, obecny premier Dmitrij Miedwiediew.

W zeszłym tygodniu parlament Czeczenii, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, wniósł do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, propozycję zwiększenia do trzech pod rząd liczby dopuszczalnych kadencji szefa państwa.

RadioZET.pl/PAP/KS