Zamknij

Władimir Putin podpisał ustawę. Rosjan czekają kolejne drakońskie kary

16.04.2022 19:26

Władimir Putin podpisał ustawę o karach za porównywanie ZSRR z nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Jak podały rosyjskie media, obywatelom Rosji grozi grzywna w wysokości do 50 tys. rubli lub 15-dniowy areszt. 

Władimir Putin
fot. PAP/EPA

Władimir Putin podpisał ustawę ustanawiającą odpowiedzialność administracyjną za "publiczne utożsamianie" ZSRR z nazistowskimi Niemcami, a także negowanie "decydującej roli" i "misji humanitarnej" ZSRR w II wojnie światowej. Dokument został opublikowany na internetowym portalu informacji prawnych w sobotę 16 kwietnia.

Putin ogranicza wolność słowa w Rosji

Do rosyjskiego Kodeksu wykroczeń administracyjnych wprowadzono nowy artykuł, który przewiduje grzywnę dla obywateli w wysokości od 1 do 2 tys. rubli lub 15-dniowy areszt. Kary dla urzędników sięgają 4 tys. rubli. Grzywna dla osób prawnych wynosi od 10 do 50 tys. rubli. W przypadku recydywy kary te wzrosną odpowiednio do 5, 20 i 100 tys. rubli. Ponadto urzędnikom grozi zawieszenie na okres od sześciu miesięcy do roku. 

Projekt ustawy został zatwierdzony przez rosyjską Radę Federacji 13 kwietnia. Tydzień wcześniej, 6 kwietnia, Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przyjęła poprawki do Kodeksu wykroczeń administracyjnych. Utożsamianie ZSRR z nazistowskimi Niemcami zostało uznane za nielegalne w 2021 roku. Wtedy jednak prawo nie przewidywało kar. 

Putin od początku wojny w Ukrainie ogranicza wolność słowa w Rosji. Na początku marca wprowadził wysokie kary więzienia dla każdego, kto publikuje "fałszywe informacje" na temat rosyjskich sił zbrojnych.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl