Zamknij

Rosjanie wybrali. Czwarta kadencja Władimira Putina

Redakcja
18.03.2018 19:11
Władimir Putin
fot. PAP/EPA

Władimir Putin uzyskał 73,9 proc. głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji - wynika z sondaży powyborczych (exit-polls), opublikowanych w niedzielę w Moskwie tuż po zamknięciu lokali wyborczych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebook

Rezultaty exit polls podał ośrodek socjologiczny WCIOM.

Kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Paweł Grudinin zajął drugie miejsce w niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji, na trzecim miejscu jest szef Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Wladimir Żyrinowski - wynika z sondaży exit polls.

Zobacz także

Jak podało Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), ośrodek zbliżony do Kremla, który prowadził sondaże powyborcze, Grudinin uzyskał 11,2 proc. głosów, a Żyrinowski - 6,7 proc.

Celebrytka i dziennikarka Ksenia Sobczak otrzymała 2,5 proc. - podał WCIOM tuż po zamknięciu lokali wyborczych.

Władimir Putin prezydentem Rosji

65-letni polityk, będący na Kremlu najdłużej urzędującym politykiem od czasów Józefa Stalina, w niedzielę po raz czwarty w swej karierze został prezydentem Rosji. 

Od 1999 roku, kiedy za prezydentury Borysa Jelcyna został premierem, Putin nie zszedł ani razu z rosyjskiej sceny politycznej. Na czele państwa stał już w latach 2000-2008, potem do 2012 roku formalnie był premierem, a na Kremlu zastępował go jeden z jego najbardziej zaufanych współpracowników, obecny szef rządu Dmitrij Miedwiediew.

Wprowadzona w 2012 roku poprawka do rosyjskiej ustawy zasadniczej wydłużyła prezydencką kadencję z czterech do sześciu lat, w związku z czym Putin może zasiadać w fotelu prezydenta Rosji do 2024 roku.

RadioZET.pl/PAP/DG