Zamknij
Władimir Putin
  • mid-epa10152578
  • mid-epa10152577
  • mid-epa10152576
  • 7 Zobacz
fot. PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Władimir Putin przybył w czwartek do obwodu kaliningradzkiego - podała agencja AFP. Według portalu Flightradar24 samolot z politykiem na pokładzie do Kaliningradu leciał przesmykiem pomiędzy estońską i fińską przestrzenią powietrzną. Rosyjski przywódca spotkał się z dziećmi. Nie zabrakło kłamliwych tez Kremla na temat wojny w Ukrainie.

Władimir Putin rozpoczął swoją wizytę w Kaliningradzie od spotkania w jednej z tamtejszych szkół z uczniami - laureatami olimpiad i konkursów z zakresu kultury, sztuki, nauki i sportu. Spotkanie odbyło się z okazji obchodzonego w Rosji 1 września Dnia Wiedzy.

Putin w Kaliningradzie. Tak przemówił do uczniów

Podczas spotkania z dziećmi rosyjski przywódca odniósł się do wojny w Ukrainie, którą nazwał "operacją specjalną". Po raz kolejny padły najbardziej obrzydliwe tezy kremlowskiej propagandy, jakoby to nie Rosja napadła na Ukrainę. "Rosyjska »operacja specjalna« nie jest »agresją«, a jedynie próbą zakończenia wojny, jaką Kijów toczy przeciwko własnemu narodowi" - mówił dyktator.

Poruszył także kwestię dzieci w Donbasie. Powiedział, że rosyjski minister edukacji powiedział mu, że „nie mają one tam świadomości, że istnieje most na Krym” i „nawet nie wiedzą, że Ukraina i Rosja są częścią zjednoczonego państwa” - podsumował wystąpienie Putina dziennikarz "Financial Times" Max Seddon.

Rosyjski przywódca ma też odwiedzić kompleks muzealno-teatralno-edukacyjny, a także kaliningradzki oddział rosyjskiej Akademii Marynarki Wojennej im. Pawła Nachimowa.

Według portalu Flightradar24 samolot Ił-96 z Putinem na pokładzie po opuszczeniu Rosji przeleciał przesmykiem pomiędzy estońską i fińską przestrzenią powietrzną, unikając w ten sposób zamkniętej dla rosyjskich samolotów przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP/Twitter