Zamknij

Władimir Putin na kwarantannie. Prezydent Rosji wierzy w skuteczność szczepionki Sputnik V

14.09.2021 16:36
Władimir Putin
fot. PAP/EPA/ALEXEY DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Prezydent Rosji podda się na pewien czas samoizolacji z powodu przypadków zachorowań na Covid-19 w jego otoczeniu – poinformowało we wtorek biuro prasowe Kremla. Władimir Putin pokłada nadzieję w szczepionce Sputnik V, która przyjął rosyjski przywódca.

Władimir Putin powiedział, że jest zmuszony poddać się samoizolacji, podczas rozmowy z prezydentem Tadżykistanu Emomali Rachmonowem. Tematem rozmowy były też stosunki dwustronne i kwestie związane z wydarzeniami w Afganistanie.

Rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow zapewnił później, że "prezydent jest absolutnie zdrowy" i jego samoizolacja nie będzie miała bezpośredniego wpływu na jego pracę. Dodał, że decyzję o samoizolacji Putin podjął po spotkaniu z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem na Kremlu w poniedziałek.

Putin na kwarantannie. Wierzy w szczepionkę Sputnik V

- Mam nadzieję, że wszystko będzie tak, jak powinno i że Sputnik V w praktyce pokaże wysoki poziom ochrony przed Covid-19 – powiedział rosyjski przywódca podczas jednego z wtorkowych spotkań. Putin przyjął szczepionkę w czerwcu tego roku, jak podał Kreml. Nie pokazano jednak żadnych zdjęć i dowodów na te słowa.

Rzecznik Putina nie doprecyzował, jak długo prezydent będzie znajdował się w samoizolacji. Pieskow na pytanie, czy Putin przeszedł test na Covid-19 i czy wynik jest negatywny, odpowiedział: zapewne. Nie wiadomo, czy Putin będzie aktywnie uczestniczył w końcówce kampanii wyborczej przed wyborami do Dumy, które zaplanowano w dniach 17-19 września.

Agencja AFP podkreśliła, że rosyjskie władze podjęły wyjątkowe środki, aby chronić zdrowie 68-letniego Putina. Od początku pandemii zagraniczni przywódcy, dziennikarze i urzędnicy byli zobowiązani do samoizolowania się przed kontaktem z prezydentem Rosji, a w jego rezydencji pod Moskwą zainstalowano tunel dezynfekcyjny.

W związku z samoizolacją prezydent Rosji weźmie udział w formie wideokonferencji w zaplanowanych w tym tygodniu w Duszanbe: sesji Rady Bezpieczeństwa Zbiorowego Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), posiedzeniu szefów rządów państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOS) oraz we wspólnym posiedzeniu szefów państw ODKB i SzOS.

RadioZET.pl/PAP/AFP