Zamknij

Putin zaprosił prezydenta USA do Moskwy. Trump wyraża gotowość

Redakcja
27.07.2018 16:49
Władimir Putin zaprosił Donalda Trumpa na wizytę w Moskwie
fot. Kremlin.ru/CC BY 4.0

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że jest gotów znów spotkać się z przywódcą USA Donaldem Trumpem. Jednocześnie zaprosił go do złożenia wizyty w Moskwie. Na propozycję Kremla szybko odpowiedział Biały Dom.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy Trump sprawdza się jako prezydent?

Liczba głosów:

Serdeczności pod adresem Trumpa padły z ust Putina po szczycie państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) w Johannesburgu w RPA. - Jeśli chodzi o nasze spotkania, świetnie zdaję sobie sprawę z tego, co powiedział prezydent Trump. Wyraził on życzenie odbycia kolejnych spotkań - powiedział Putin.

- Jestem na to gotowy. Potrzebujemy, by zaistniały, by zostały stworzone właściwe warunki, także w naszych krajach - oznajmił.

Dodał, że "jesteśmy gotowi zaprosić prezydenta Trumpa do Moskwy". - Tma takie zaproszenie, powiedziałem mu to - podkreślił. Nie sprecyzował, czy chodzi o zaproszenie formalne czy ustne.

Zobacz także

Putin nie ujawnił, jak przywódca USA zareagował na zaproszenie do stolicy Rosji. Ostatnio Trump przebywał w Moskwie w 2013 roku w związku z konkursem Miss Universe, który przejął w 1996 roku.

Odnosząc się do pomysłu zorganizowania spotkania z Trumpem w USA, Putin powiedział: - Jestem gotów jechać do Waszyngtonu, jeśli - powtórzę - stworzone zostaną odpowiednie warunki. Wskazał, że wcześniej możliwe jest spotkanie z udziałem jego samego i Trumpa przy okazji szczytu G20 w Argentynie w listopadzie lub na innym międzynarodowym szczycie.

Na słowa Putina szybko zareagowała rzeczniczka Białego Domu, Sarah Sanders. W oświadczeniu przekazała, że Trump "oczekuje prezydenta Putina na początku roku i jest otwarty na wizytę w Moskwie".

Kontrowersyjne słowa Trump

Obydwaj prezydenci ostatnio rozmawiali 16 lipca podczas dwustronnego szczytu w Helsinkach.

Zobacz także

Podczas konferencji prasowej, stojąc obok Putina, Trump powiedział, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad.

Podkreślił, że Putin "niezwykle mocno" odrzucał te zarzuty. Pytany, komu wierzy w sprawie Russiagate: FBI czy Putinowi, powiedział, że ma powody, by wierzyć obu stronom.

Po tym spotkaniu Biały Dom ogłosił, że zostało wysłane do Kremla zaproszenie dla Putina na jesień tego roku. Jednak 25 lipca doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton oświadczył, że kolejne spotkanie obu przywódców odbędzie się najwcześniej w 2019 roku oraz po zakończeniu śledztwa federalnego w ingerencję Rosji w kampanię wyborczą w USA w 2016 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD