Zamknij

Putin zgodził się, by stolicą Dalekiego Wschodu był Władywostok

Redakcja
13.12.2018 22:43
Putin zgodził się, by stolicą Dalekiego Wschodu był Władywostok
fot. Wojtek Laski/East News

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o przeniesieniu centrum administracyjnego rosyjskiego Dalekiego Wschodu z Chabarowska do Władywostoku. Wcześniej w tej sprawie zwrócił się do prezydenta obecny p.o. gubernatora Kraju Nadmorskiego Oleg Kożemiako.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dekret o przeniesieniu do Władywostoku centrum administracyjnego Dalekowschodniego Okręgu Federalnego został opublikowany w czwartek i wchodzi w życie w dniu ogłoszenia.

Zobacz także

Kożemiako zwrócił się do Putina z propozycją nadania Władowostokowi tego statusu w październiku br. Było to kilka dni po jego nominacji na p.o. gubernatora Kraju Nadmorskiego, jednego z 11 podmiotów Federacji Rosyjskiej tworzących Dalekowschodni Okręg Federalny.

Jedno z największych niepowodzeń w wyborach

Kraj Nadmorski, którego stolicą jest Władywostok, stał się dla rządzącej Jednej Rosji jednym z największych niepowodzeń w wyborach regionalnych we wrześniu br. Kandydat popierany przez Kreml, p.o. gubernatora Andriej Tarasienko nie zdołał tam sobie zapewnić przekonującego zwycięstwa w starciu z kandydatem Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Andriejem Iszczenką. Wśród oskarżeń o fałszerstwa Centralna Komisja Wyborcza nakazała powtórzenie wyborów i odbędą się one 16 grudnia.

Zobacz także

Weźmie w nich udział Kożemiako, mianowany po wrześniowych wyborach p.o. gubernatora na miejsce Tarasienki, który zrezygnował ze stanowiska. Iszczenko nie został zarejestrowany przez regionalną komisję wyborczą i nie może wziąć udziału w powtórzonych wyborach.

Zobacz także

RadioZET/PAP/JZ