Zamknij

Władze zaoferują nowy rodzaj urlopu. "Chcemy pomóc osobom z takimi problemami"

13.05.2022 11:38
Kobieta siedząca przed komputerem
fot. EAST NEWS

Sekretarz Stanu ds. Równości i Przeciwko Przemocy względem Płci Hiszpanii Ángela Rodríguez ogłosiła 3 marca pakiet rozwiązań gwarantujących zdrowie menstruacyjne i zdrowie reprodukcyjne, w tym przyznanie urlopu kobietom, które dokonały aborcji. To będzie pierwszy kraj w Europie oferujący tego typu urlop.

- Prawa związane ze zdrowiem menstruacyjnym nigdy nie były dyskutowane, a dane przyprawiają o dreszcze. Co czwarta kobieta nie może zaopatrzyć się w środki higieniczne potrzebne podczas okresu ze względów finansowych. Dlatego proponujemy, aby w placówkach oświatowych i społecznych można je było bezpłatnie otrzymywać - mówi Sekretarz Stanu ds. Równości i Przeciwko Przemocy względem Płci Hiszpanii Ángela Rodríguez w rozmowie El Periodico.

Urlop jest przeznaczony dla kobiet, które cierpią na szczególnie bolesne miesiączki. Wiele kobiet miesiączkujących cierpi z powodu silnych bóli menstruacyjnych, które w ciężkich przypadkach mogą być wyniszczające.

- Ważne jest, aby wyjaśnić, czym jest bolesna miesiączka, nie mówimy o lekkim dyskomforcie, ale o poważnych objawach, takich jak biegunka, silne bóle głowy, gorączka – powiedziała Rodríguez.

Zobacz także

Darmowe środki higieny intymnej w szkołach

Według nowej ustawy szkoły mają zagwarantować darmowy dostęp do środków higienicznych oraz mają być one dodatkowo zwolnione z podatku VAT. Natomiast kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mają mieć zagwarantowany darmowy dostęp środków higieny intymnej.

Hiszpański rząd planuje również znieść wymóg, aby osoby w wieku 16 czy 17 lat starające się o aborcję prosiły rodziców o zgodę. Rodríguez ogłosiła również, że planuje, aby Hiszpania została liderem w opracowywaniu męskiej pigułki antykoncepcyjnej. Według naukowców z University od Minnesota testy na ludziach mogłyby się rozpocząć już w lipcu. Ministerstwo zamierza uchwalić ustawę wymierzoną w handel żywym towarem. Problemem jest sprzedaż kobiet do domów publicznych .

Według informacji z hiszpańskich mediów ustawa ma być przegłosowana w następnym tygodniu.

Źródło: RadioZET.pl/DailyMail

C