Zamknij

Jest porozumienie ws. nowego rządu Theresy May

Redakcja
26.06.2017 12:56
Londyn
fot. East News

Liderka północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) - Arlene Foster i przywódczyni Partii Konserwatywnej - premier Wielkiej Brytanii Theresa May podpisały w poniedziałek w Londynie porozumienie o poparciu mniejszościowego rządu May.

Porozumienie zawarto w siedzibie brytyjskiej premier na Downing Street. Foster wyraziła radość z powodu pozytywnego zakończenia negocjacji, zaś May przyznała, że obydwa ugrupowania podzielają wiele wspólnych wartości.

- DUP wesprze konserwatywny rząd w głosowaniach w sprawie mowy tronowej, budżetu oraz ustawodawstwa związanego z Brexitem i bezpieczeństwem narodowym - oświadczyła liderka torysów.

Rzecznik brytyjskiego rządu przekazał, że wszystkie dokumenty dotyczące umowy zostaną opublikowane tak szybko, jak to możliwe.

Warunki porozumienia

Dziennik "The Sun" poinformował, że brytyjska premier zgodziła się na dodatkowy 1 mld funtów (1,13 mld euro) dla Irlandii Północnej w zamian za poparcie jej mniejszościowego rządu przez DUP. Informacje te potwierdziła Foster, która z zadowoleniem powitała zgodę na wsparcie finansowe o tej wartości dla Irlandii Północnej w ciągu dwóch lat.

W ocenie przywódczyni DUP porozumienie z torysami zapewni Wielkiej Brytanii stabilny rząd. Foster poinformowała również, że jej partia i brytyjski rząd ustanowiły komitet koordynacyjny. Foster zaznaczyła, że DUP zgodziła się na wypełnienie przez Wlk. Brytanię celów NATO dotyczących wydatków na obronność.

Sytuacja po wyborach

Krótko po wyborach parlamentarnych z 8 czerwca, w których Partia Konserwatywna straciła bezwzględną większość w Izbie Gmin, May zaczęła zabiegać o poparcie DUP w nadziei, że porozumienie z tą partią pozwoli torysom na utrzymanie władzy, dzięki wspieraniu ich rządu w głosowaniach dotyczących wotum zaufania i wydatków budżetowych.

Partia Konserwatywna zdobyła 318 mandatów, a DUP 10 w liczącej 650 deputowanych Izbie Gmin.

Mowa tronowa królowej

W środę 21 czerwca brytyjska królowa Elżbieta II otworzyła formalnie nową sesję parlamentu, wygłaszając mowę tronową zawierającą kluczowe plany rządu na kolejny rok. Wśród najważniejszych propozycji są ustawy dotyczące planowanego wyjścia kraju z UE.

Głosowania nad mową tronową - które jest de facto wotum zaufania dla rządu - zaplanowane są na 28 i 29 czerwca.

RadioZET.pl/PAP/MP