Zamknij

Śmiertelnie groźne stworzenie na walijskiej plaży. Jego jad może zabić [GALERIA]

Redakcja
27.09.2017 16:37
Walia
fot. Anneka Davies

Widoczne na zdjęciu stworzenie to żeglarz portugalski. Jego obecność na walijskiej plaży zwiastuje niepokój, ponieważ to istota groźna dla ludzkiego życia - jego toksyny powodują bowiem oparzenia, które mogą w ostateczności doprowadzić do śmierci.

Zdjęcie autorstwa brytyjskiej fotograf Anneki Davis wykonano na plaży w południowo-wschodniej Walii. Szybko obiegło lokalne media, a potem międzynarodowe.

Żeglarz portugalski (zwany inaczej bąbelnicą, żywłogą bądź aretuzą) to wodne zwierzę tkankowe (typ: parzydełkowce). Nie ma kontroli nad swoim ruchem (jest całkowicie zdany na ruchy wody, wiatru bądź innych czynników), dlatego jego jedyną formą obrony są wydzielane przez niego trujące toksyny.

Jad ten może u człowieka, który się z nim zetknął, spowodować m.in: dysfunkcje naczynioruchowe, niewydolność oddechową, zapaść bądź zaburzenia w układzie nerwowym, a w ostateczności doprowadzić do śmierci. 

Gatunki te występują głównie na wodach północnego Atlantyku oraz w subtropikalnych wodach Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego.

RadioZET.pl/wprost.pl/MP