Brytyjski parlament poparł wniosek o przedterminowe wybory parlamentarne

19.04.2017 16:43

Brytyjska Izba Gmin poparła rządowy wniosek o samorozwiązanie parlamentu, zgodnie z którym przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 8 czerwca - niespełna trzy lata wcześniej, niż wynikałoby z kalendarza wyborczego.

May fot. East News

Podczas wtorkowego briefingu na Downing Street, krótko po pierwszym poświątecznym posiedzeniu rządu, premier Theresa May zapowiedziała wolę rozpisania wcześniejszych wyborów parlamentarnych, proponując jednocześnie ich datę - 8 czerwca. Jej zdaniem, gabinet rządzący w trudnych dla kraju czasach powinien mieć silną legitymację ze strony obywateli.

Za wnioskiem zagłosowało 522 posłów, w tym większość deputowanych Partii Konserwatywnej, Partii Pracy i Liberalnych Demokratów. Zgodnie z ustawą z 2011 roku, która miała utrudnić partiom zwoływanie przedterminowych wyborów w momencie znaczącej przewagi w sondażach, rządowy wniosek w tej sprawie powinien uzyskać przynajmniej 434 głosy (2/3 posłów).

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

W środę przeciwko zagłosowało zaledwie 13 posłów, a 115 nie wzięło udziału w głosowaniu. Rozwiązanie parlamentu obecnej kadencji nastąpi w nocy z 2 na 3 maja.

Według najnowszych sondaży w czerwcowym głosowaniu premier May - dotychczas rządząca bez bezpośredniego mandatu demokratycznego - może liczyć na znaczne zwiększenie przewagi swej partii w Izbie Gmin, gwarantując rządowi większy komfort podczas rozpoczynających się dwuletnich negocjacji w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń