Zamknij

Brytyjski parlament poparł wniosek o przedterminowe wybory parlamentarne

Redakcja
19.04.2017 16:43
May
fot. East News

Brytyjska Izba Gmin poparła rządowy wniosek o samorozwiązanie parlamentu, zgodnie z którym przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 8 czerwca - niespełna trzy lata wcześniej, niż wynikałoby z kalendarza wyborczego.

Podczas wtorkowego briefingu na Downing Street, krótko po pierwszym poświątecznym posiedzeniu rządu, premier Theresa May zapowiedziała wolę rozpisania wcześniejszych wyborów parlamentarnych, proponując jednocześnie ich datę - 8 czerwca. Jej zdaniem, gabinet rządzący w trudnych dla kraju czasach powinien mieć silną legitymację ze strony obywateli.

Za wnioskiem zagłosowało 522 posłów, w tym większość deputowanych Partii Konserwatywnej, Partii Pracy i Liberalnych Demokratów. Zgodnie z ustawą z 2011 roku, która miała utrudnić partiom zwoływanie przedterminowych wyborów w momencie znaczącej przewagi w sondażach, rządowy wniosek w tej sprawie powinien uzyskać przynajmniej 434 głosy (2/3 posłów).

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

W środę przeciwko zagłosowało zaledwie 13 posłów, a 115 nie wzięło udziału w głosowaniu. Rozwiązanie parlamentu obecnej kadencji nastąpi w nocy z 2 na 3 maja.

Według najnowszych sondaży w czerwcowym głosowaniu premier May - dotychczas rządząca bez bezpośredniego mandatu demokratycznego - może liczyć na znaczne zwiększenie przewagi swej partii w Izbie Gmin, gwarantując rządowi większy komfort podczas rozpoczynających się dwuletnich negocjacji w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP/MP