Zamknij

Stało się! Meghan Markle i książę Harry powiedzieli sobie TAK!

Redakcja
19.05.2018 13:48
Ślub
fot. PAP/EPA

Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 13 czasu polskiego w kaplicy św. Jerzego w Windsorze - rezydencji brytyjskich władców. Na miejscu przygląda się jej ponad 150 tysięcy ludzi.

Kazanie z...tabletu

33-letni wnuk królowej Elżbiety II i 36-letnia gwiazda serialu „Suits” („W garniturach”) poznali się w lipcu 2016 roku przez wspólnych znajomych. Ich zaręczyny zostały ogłoszone przez Pałac Kensington w listopadzie ubiegłego roku.

Kazanie w trakcie uroczystości wygłosił biskup amerykańskiego Kościoła Episkopalnego Michael Curry, który - czytając z tabletu, co było elementem wyjątkowo nowoczesnej ceremonii, łamiącej konserwatywne tradycje królewskich ślubów - rozważał o sile i transformacyjnej sile miłości, przywołując m.in. Martina Luthera Kinga.

Wzruszająca przysięga

Przysięgi małżeńskie od Harry’ego i Meghan odebrał anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby. - Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela - powiedział arcybiskup. A Meghan i Harry, nie mogąc ukryć swojego wzruszenia, złożyli przysięgę małżeńską i nałożyli sobie nawzajem na palce złote obrączki:

Po ślubie para będzie posługiwała się tytułem księcia i księżnej Sussex. Po ceremonii opuścili świątynię, wsiedli do karety z odkrytym dachem, po czym odjechali, ku uciesze wiwatującego tłumu: 

RadioZET.pl/MP