Zamknij

Wlk. Brytania. 13-letnia Polka zniknęła. Przyjaciółka matki mogła ją wywieźć za granicę

Redakcja
28.05.2018 13:29
Polka
fot. Twitter/Heart London News

Londyńska policja metropolitalna, która bada sprawę zniknięcia 13-letniej Polki, ustaliła, że dziecko zostało wywiezione przez przyjaciółkę jej matki do Polski. W śledztwo zaangażowana jest Narodowa Agencja ds. Zwalczania Przestępczości i polskie władze.

Według informacji PAP głównym celem śledztwa jest ustalenie, czy 13-latka jest bezpieczna i jaką rolę w jej zniknięciu miała jej matka, która mieszka na stałe w Polsce. Na tym etapie postępowania policja nie potwierdziła, czy jest brany pod uwagę scenariusz, że dziewczynka mogła stać się ofiarą porwania rodzicielskiego.

Dziecko mogło wydostać się z kraju przez kanał La Manche

Według przekazanych opinii publicznej szczegółów dziecko opuściło Wielką Brytanię 25 maja pociągiem Eurotunnel zapewniającym przeprawę przez kanał La Manche. Dziewczynka podróżowała w towarzystwie mieszkającej w Londynie przyjaciółki swej matki. Trasa i cel przejazdu nie zostały upublicznione. Jak zaznaczono, wszystkie możliwe konsekwencje karne będą rozpatrywane na dalszym etapie śledztwa.

Na mocy brytyjskiej ustawy z 1984 roku doprowadzenie do wyjazdu dziecka z kraju na ponad 28 dni bez zgody osoby mającej uprawnienia rodzicielskie lub sądu jest traktowane jako przestępstwo. Współpracę międzynarodową służb w tej sprawie reguluje Konwencja haska dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę z 1980 roku. Zarówno Polska, jak i Wielka Brytania są jej sygnatariuszami.

Porażające statystyki

Według ostatnich publicznie dostępnych statystyk brytyjskiego rządu za lata 2012-2013 do Polski uprowadzono 29 dzieci. To drugi najwyższy wynik, po Indiach (32), a przed Irlandią (28) i Niemcami (18).

Zobacz także

Z kolei według danych polskiego resortu sprawiedliwości w 2016 roku prowadzono postępowania w trybie Konwencji haskiej dotyczące 43 porwań rodzicielskich z Wielkiej Brytanii do Polski oraz 33 z Polski do Wielkiej Brytanii. To najwyższy wynik wśród wszystkich państw.

RadioZET.pl/PAP/MP