Zamknij

Brytyjskie media: policja wie, kto próbował zabić Skripala i jego córkę

Redakcja
21.04.2018 17:56
Otrucie
fot. AFP/East News

Brytyjskie media informują, że tamtejsza policja namierzyła już osoby, podejrzewane o otrucie byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala oraz jego córki Julii. 

O sprawie jako pierwszy napisał dziennik "The Telegraph". Według dziennikarzy, brytyjska policja przeanalizowała wykaz osobowy lotów z i do Wielkiej Brytanii i ponoć na podstawie właśnie tych danych udało się zidentyfikować potencjalnych sprawców ataku.

Analizie poddano również nagrania z monitoringu miejskiego w Salisbury, gdzie doszło do ataku. Wyczytano z niego m.in. tablicę rejestracyjną samochodu, którym poruszali się podejrzewani.

Jakkolwiek, służby specjalne z Wysp nie potwierdziły jeszcze tych doniesień. Ich zdaniem, dowodem na udział w ataku chemicznym nie może być sama obecność rosyjskiego obywatela na pokładzie samolotu.

Otrucie Skripalów

Przypomnijmy, że Skripalowie stali się ofiarami ataku w Salisbury, gdzie 4 marca stracili przytomność po kontakcie ze środkiem paralityczno-drgawkowym typu Nowiczok. Brytyjskie władze oskarżyły o próbę ich zabójstwa Rosję, co doprowadziło do najpoważniejszego kryzysu dyplomatycznego w relacjach między oboma państwami od zakończenia zimnej wojny.

Zobacz także

Według BBC Julia Skripal opuściła szpital w poniedziałek i została przewieziona do bezpiecznej lokalizacji, gdzie pozostaje pod ochroną brytyjskich służb.

Z kolei jej 66-letni ojciec, były oficer GRU, który przeszedł na stronę Brytyjczyków, pozostaje w szpitalu, ale jak wynika z opublikowanego pod koniec ubiegłego tygodnia oświadczenia, stan jego zdrowia „szybko się poprawia”.

RadioZET.pl/PAP/wp.pl/MP