Zamknij

Kolejny wstrząs w rejonie Etny. 28 osób poszkodowanych

Redakcja
26.12.2018 13:59
Kolejny wstrząs w rejonie Etny. 28 osób poszkodowanych
fot. PAP/EPA

28 osób zostało poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w rejonie Katanii na Sycylii w nocy z wtorku na środę, które spowodował wulkan Etna. Wszystkie te osoby odniosły lekkie obrażenia, niektórym udzielono pomocy medycznej w związku z atakiem paniki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wstrząs o magnitudzie 4,8 zanotowano w środę około 3:00 rano w pobliżu aktywnego od dwóch dni wulkanu Etna na Sycylii - podały włoskie media.

Według relacji włoskich mediów, mieszkańcy w panice wybiegli na ulice, a wielu z nich później publikowało w mediach społecznościowych zdjęcia uszkodzonych budynków. Na szczęście żadna z osób nie odniosła większych obrażeń w wyniku zawalenia się fragmentów murów i ścian w domach.

Miejscowe centrum Obrony Cywilnej, koordynujące akcję ratunkową na terenie dotkniętym przez trzęsienie ziemi poinformowało, że szkody zanotowano w sześciu gminach: Zafferana Etnea, Acireale, Aci Sant'Antonio, Aci Catena, Aci Bonaccorsi i Santa Venerina.

W tej ostatniej miejscowości zniszczonych jest 15 domów.

W Acireale uszkodzeniu uległ kościół. Runęła tam statua świętego Emidiusza, który czczony tam jest jako ten, który chroni przed trzęsieniem ziemi.

Zobacz także

Wstrząs był jak dotąd najsilniejszym od momentu przebudzenia się Etny. Odczuli go także mieszkańcy 300-tysięcznej Katanii.

Etna znów groźna

Wulkan obudził się w poniedziałek. W ciągu pierwszej doby po przebudzeniu się Etny, w jej rejonie zanotowano ponad 130 wstrząsów. Z powodu wzmożonej aktywności wulkanu i wydobywającej się z niego chmury dymu i popiołu, w poniedziałek wieczorem zamknięto lotnisko w Katanii, choć już we wtorek zostało ono ponownie otwarte.

Wznosząca się na wysokość 3326 metrów n.p.m. Etna jest najbardziej aktywnym wulkanem w Europie. Poprzednio chmura dymu i popiołu wydobywała się z niej wiosną 2017 r., a ostatnie duże erupcje miały miejsce na przełomie 2007 i 2008 r.

RadioZET.pl/PAP/JŚ