Zamknij

Włochy: 500 euro kary dla rodziców, którzy nie zaszczepią dzieci

Redakcja
15.07.2017 09:29
Włochy: 500 euro kary dla rodziców, którzy nie zaszczepią dzieci
fot. Archiwum Radia ZET

Włoski senat obniżył kary dla rodziców, którzy zdecydują się nie szczepić swoich dzieci. Według jednomyślnie przyjętej poprawki kara wyniesie teraz 500 euro. Poprzednio było to od 500 do nawet 7500 euro. Na obowiązkowej liście jest 10 szczepień, m.in. przeciwko polio, odrze, czy tężcowi.

Izba wyższa włoskiego parlamentu jednomyślnie przyjęła poprawkę w sprawie kar dla rodziców nie chcących szczepić dzieci. Podobnie postąpił senat i projekt zgłoszony przez ugrupowanie Forza Italia wejdzie w życie.

Nowe prawo we Włoszech

Nowe prawo wprowadza obowiązek przedstawienia świadectwa szczepień w chwili zapisu dzieci do żłobka, przedszkola i szkoły podstawowej, jednocześnie zmniejszając kary grzywny za brak szczepień.

Senat przyjął również poprawkę zakładającą, że rodzice i prawni opiekunowie będą wzywani do lokalnych oddziałów służby zdrowia , gdzie będą musieli wyjaśnić, dlaczego nie zaszczepili dzieci.

Sprawdź nasz nowy serwis >> MAM ZDANIE <<

10 obowiązkowych szczepień

Z przepisów wykreślony został natomiast zapis o tym, że o nie zaszczepionych dzieciach automatycznie instytucje służby zdrowia i oświaty będą musiały powiadamiać sąd dla nieletnich.Na rządowej liście jest 10 obowiązkowych szczepień, między innymi przeciwko odrze, różyczce, tężcowi, kokluszowi, polio, śwince i ospie.

Tymczasem w Polsce od początku 2017 roku do kalendarza obowiązkowych szczepień weszły m.in. szczepienia przeciw pneumokokom. Dotyczą one dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz