Zamknij

Włochy: Gwałtowne protesty przeciwko zaostrzeniu restrykcji

27.10.2020 00:52
Protesty we Włoszech
fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

W Mediolanie i Turynie na północy Włoch doszło w poniedziałek do gwałtownych protestów przeciwko zaostrzeniu restrykcji w ramach walki z pandemią koronawirusa. Głównym powodem manifestacji są ograniczenia w pracy lokali gastronomicznych.

W Mediolanie podczas demonstracji z udziałem setek osób petardami, kamieniami i butelkami obrzucono siedzibę władz regionu Lombardia, które wprowadziły tam godzinę policyjną od 23.00 do 5.00. Manifestanci zaatakowali też funkcjonariuszy straży miejskiej. Policja odpowiedziała użyciem gazów łzawiących. Podczas starć ranny został jeden policjant. Zatrzymano kilku najbardziej agresywnych uczestników manifestacji. Do starć z policją doszło także w Turynie, gdzie manifestanci rzucali petardami w stronę policjantów. Demonstranci splądrowali też dwa sklepy. Zatrzymano 10 osób. Napięcia zanotowano podczas kolejnego dnia protestów w Neapolu. W Rzymie na placu na Zatybrzu, w tradycyjnym miejscu spotkań młodzieży, właściciele barów rozlali na ulice przeterminowane piwo, protestując przeciwko nakazowi zamknięcia lokali o godzinie 18.00.

Koronawirus we Włoszech

141 osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na Covid-19, wykryto ponad 17 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, czyli o około 4 tys. mniej niż dzień wcześniej. Liczba testów wykonanych jednego dnia wynosi 124 tysiące - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 37 479. Według danych Ministerstwa Zdrowia w tej chwili zakażonych jest 236 tysięcy mieszkańców Włoch.

RadioZET.pl/PAP