Zamknij

40 migrantów nie może zejść ze statku. Szef MSZ Włoch: Lekceważą włoskie prawo

06.07.2019 22:14
40 migrantów nie może zejść ze statku. Szef MSZ Włoch: Lekceważą włoskie prawo
fot. AP/Associated Press/East News

Szef włoskiego MSW nie zgadza się na zejście z pokładu statku Alex ok. 40 imigrantów z Afryki. Statek misji humanitarnej Alex wszedł na włoskie wody terytorialne i zacumował w porcie w Lampedusie wbrew zakazowi władz. Kapitan misji donosi o katastrofalnych warunkach sanitarnych, a decyzję Salviniego nazywa więzieniem. Minister nazywa ten zarzut „śmiesznym”. O zmianę polityki migracyjnej poprosiły nawet władze Niemiec, ale Salvini ani myśli zmieniać ustępować. 

Migracje z Afryki nie ustają. Włochy nie godzą się na przyjmowanie kolejnych setek, tysięcy migrantów, którzy płyną do tego kraju w przeciążonych łódkach. Cudzoziemców wspierają misje humanitarne, które postawiły sobie za cel transport ludzi do Europy.

Zobacz także

Problem w tym, że Włochy kategorycznie odmawiają przyjmowania migrantów. Kryzys jest szczególnie odczuwany na wyspie Lampedusa. Leży ona na południe od Sycylii, znacznie bliżej Afryki. Imigranci podążają tam chcąc znaleźć lepsze widoki na przyszłość.

Jednostka wpłynęła tam mimo zakazu władz kraju.

Nie zgadzam się na zejście na ląd przez tych, którzy lekceważą włoskie prawo i pomagają przemytnikom

Matteo Salvini, w odpowiedzi do organizacji Mediterranea Saving Humans

Żaglowiec MSH wpłynął dziś na wyspę, eskortowany przez włoskie służby.

Na statku panują fatalne warunki.

To jest więzienie osób. Muszą pozwolić nam wypuścić ludzi na ląd

Alessandra Sciurba, rzeczniczka NGO

Salvini odparł z kolei, że zarzut więzienia ludzi jest "śmieszny".

Kolejny z przejawów kryzysu migracji we Włoszech poruszył władze Niemiec. Szef tamtejszego resortu spraw wewnętrznych poprosił wręcz Salviniego, by ten zmienił politykę migracyjną. Salvini ani myśli odpuszczać. W sobotni wieczór napisał na Twitterze:

- Rząd niemiecki prosi mnie, bym otworzył porty dla łodzi? Absolutnie nie. Prosimy rząd Merkel do wycofania niemieckiej flagi ze statków, które pomagają handlarzom i przemytnikom oraz do repatriacji swoich obywateli, którzy ignorują włoskie prawo.

RadioZET/Twitter