Zamknij

Zrobili najdłuższe tiramisu na świecie. Jest większe niż Pałac Kultury

Redakcja
12.02.2018 06:53
Zrobili najdłuższe tiramisu na świecie. Jest większe niż Pałac Kultury
fot. Screen Corriere TV

Prawie 267 metrów ma najdłuższe na świecie tiramisu, które trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa. Gigantyczny deser powstał we włoskim regionie Friuli-Wenecja Julijska na północy kraju.

Rekord padł w miejscowości Villesse koło miasta Gorizia w regionie, który rywalizuje z okolicami Treviso w Wenecji Euganejskiej jako kolebka najsłynniejszego włoskiego przysmaku.

Zagłosuj

Czy chciałbyś pobić rekord Guinessa?

Liczba głosów:

Pracowało 30 cukierników

Nad powstaniem najdłuższego tiramisu pracowało ponad 30 cukierników, którzy ustawili je w rzędzie w 420 formach na stołach w centrum handlowym. Pobity został poprzedni rekord w tej kategorii, czyli 200 metrów.

Cukiernicy użyli 400 kilogramów serka mascarpone, 400 kilogramów śmietany, 48 tys. podłużnych biszkoptów, 420 litrów kawy, 200 kilogramów cukru, 3 tys. jajek i 47 litrów słodkiego wina marsala. Aby wykończyć deser tak, by spełniał wymagane warunki rozmiarów, jego twórcy musieli ręcznie przyciąć 10 tys. biszkoptów.

Słodkie dzieło zostało zmierzone przez przedstawiciela Księgi Rekordów Guinnessa i oficjalnie do niej przyjęte.

Tiramisu powstało w połowie XX wieku. W restauracji Treviso, która twierdzi, że pierwsza wprowadziła je do swego menu, serwowane jest od lat 70.

Szaleni rekordziści

Wspominając rekordy, nie można pominąć wyhodowanej na Lubelszczyźnie truskawki-giganta, która waży 214 gramów. To rekord kraju, ponieważ światowy rekord należy do Japończyka. W wyniku mutacji truskawki rosnąc, łączyły się. W ten sposób powstał jeden brzydki, ale soczysty i smakowity gigant.

Rekordy Guinnessa często nas zaskakują, a niektóre wydają się po prostu niemożliwe.  Tak jest w przypadku popularnej kostki Rubika. Geniuszem w tej dziedzinie okazał się Collin Burns, który ułożył tradycyjną kostkę w 5,25 sekundy.

Rekordy bić można w każdej dziedzinie. Latem, 30 sierpnia 2014 roku w Szymocicach 1549 osób pokonało stylem Nordic Walking 3 kilometry. Po wielu miesiącach oczekiwań nadesłano pozytywną decyzję — ustanowiono nowy rekord Guinnessa!

RadioZET.pl/pap/maal