Zamknij

Włochy wyjdą ze strefy Schengen? "Czasy wymagają desperackich środków"

10.07.2019 13:40
Matteo Salvini, wicepremier Włoch
fot. AP/Associated Press/East News

Wicepremier Włoch Matteo Salvini grozi wyjściem tego kraju ze strefy Schengen. Powodem jest nasilający się kryzys migracyjny w tym państwie. Samo zawieszenie członkostwa w Schengen nie jest jednak takie proste.

Władze Włoch są zdeterminowane, by powstrzymać masowe migracje z Afryki. Świadczą o tym słowa wicepremiera Salviniego, znanego ze swoich antyimigranckich poglądów.

 - Desperackie czasy wymagają desperackich środków! Od tej pory nie będziemy już identyfikować migrantów, którzy przyjeżdżają do Włoch lub rejestrują ich w bazie danych UE. Jesteśmy do tego zmuszeni, ponieważ rząd holenderski nie przestrzega prawa włoskiego, zgodnie z Unią Europejską. Imigranci będą mogli udać się tam, gdzie chcą, na wakacje, czy to na Ibizę, czy Mykonos – Matteo Salvini.

Zobacz także

Wicepremier mówił o wyjściu z Schengen w odpowiedzi na nielegalne wpłynięcie do portu w Lampedusie kolejnego statku z migrantami z Afryki. W ciągu dwóch tygodni, mimo zakazu wpływania na wody terytorialne Włoch, do portu wpłynęły w niedługim czasie dwa statki misji humanitarnych, Sea Watch 3 i Alex, z migrantami z Afryki na pokładzie. Działania misji nazwał Salvini nazwał „piractwem” i „pomaganiem handlarzom ludźmi”.

Unia Europejska odpowiada. "Nie zachodzą wyjątkowe okoliczności"

Zobacz także

Sekretarz Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, Luca Visentini zareagował na słowa włoskiego wicepremiera. Zaznaczył, że kraju UE może opuścić Strefę Schengen tylko w wyjątkowych okolicznościach, które obecnie „nie istnieją”.

Zawieszenie Schengen nie doprowadziłoby do żadnego rozwiązania w przypadku osób ubiegających się o azyl, które są już kontrolowane przez straż graniczną

Luca Visentini, o wyjściu Włoch ze Strefy Schengen

RadioZET.pl/Schengenvisainfo.com