Zamknij

Włochy nie chcą migrantów z Afryki. „Niech odpłyną na Maltę lub do Tunezji”

05.07.2019 09:50
Włochy nie chcą migrantów z Afryki. „Niech odpłyną na Maltę lub do Tunezji”
fot. FEDERICO SCOPPA/AFP/East News

Na żaglowcu „Alex”, płynącym w ramach misji humanitarnej, schronienie znalazło 54 migrantów z Libii. Załoga statku apeluje o zgodę na wejście do włoskich portów. Po niedawnym sprzeciwie wobec przyjęcia statku Sea Watch 3 z uchodźcami Włochy nie godzą się na kolejne zawinięcie statku z cudzoziemcami z Afryki.

Włochy mają coraz poważniejszy dylemat z misjami humanitarnymi. Statki takich organizacji proszą o kolejne zgody na wejście do włoskich portów. W obliczu kryzysu migracyjnego władze odmawiają przyjmowania kolejnych cudzoziemców.

Zobacz także

Jak podaje serwis Ilgiornale.it, włoski żaglowiec Alex uratował na wodach międzynarodowych przy brzegu Libii 54 migrantów. Załoga poprosiła o zgodę na zawinięcie do portu na małej wyspie Lampedusa. Włoski resort spraw wewnętrznych zakazał jednak wpływania na wody terytorialne tego kraju.

Niedawno podobna odmowa dotyczyła konwoju Sea Watch 3, którego kapitan, Niemka Carola Rackete, zdecydowała się jednak na wpłynięcie do włoskiego portu. Teraz grożą jej konsekwencje karne.

Jak podają włoskie media, wicepremier Matteo Salvini, który określił działanie kapitan Sea Watch 3 „aktem piractwa”, zalecił, by kolejny statek z migrantami odpłynął na Maltę lub do Tunezji. W obliczu kryzysu migracyjnego wicepremier przekonuje, że ciężar w tej sprawie spadł w Europie tylko na jego państwo. Zapowiedział, że w tej sytuacji priorytetem są problemy Włochów.

RadioZET.pl/Ilgiornale.it