Zamknij

Włochy: mniej migrantów z Afryki. Zasługa rządu?

Redakcja
27.11.2018 12:14
Włochy: mniej migrantów z Afryki. Zasługa rządu?
fot. East News

O 80 procent zmniejszyła się liczba migrantów, którzy przybywają do Włoch. Tak wynika z danych za rok 2018 w porównaniu z rokiem 2017. Względem roku 2016 migrantów jest mniej aż o 86%. Informacje przekazało MSW w Rzymie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebook

Od stycznia do listopada 2018 roku do Włoch przypłynęły 23 tysiące osób. Rok temu w tym samym okresie było to 116 tysięcy ludzi, a w 2016 aż 170 tysięcy.

Wśród tegorocznych migrantów najwięcej jest obywateli Tunezji, Erytrei, Iraku, Sudanu, Pakistanu i Nigerii. Większość z nich wyruszyła do Europy z Libii. Najczęściej przyjmowały ich porty Pozzallo, Katania i Augusta na Sycylii oraz wyspa Lampedusa.

Ostatnia grupa, która zeszła na ląd we Włoszech, dopłynęła do Pozzallo w weekend. Spośród 260 migrantów niemal wszyscy to Erytrejczycy. Przypłynęli wziętym na hol kutrem. Na ich przyjęcie zgodę wydał szef włoskiego MSW Matteo Salvini.

Zobacz także

Od czerwca nowy rząd w Rzymie nie przyjmuje we włoskich portach statków organizacji pozarządowych, które przez kilka ostatnich lat ratowały tysiące ludzi na Morzu Śródziemnym. W ten sposób, jak tłumaczy, walczy z przemytnikami i domaga się solidarności ze strony innych krajów Unii Europejskiej.

Zobacz także

Jak informuje MSW w Rzymie, w porównaniu z minionymi latami, spadła nie tylko liczba wszystkich przybyłych do Włoch migrantów, ale też nieletnich bez opieki. Jest ich obecnie 3400, czyli pięć razy mniej niż przed rokiem.

RadioZET.pl/PAP/JŚ