Zamknij

Włochy: Zamykają cały region. "Nasza służba zdrowia tego nie wytrzyma"

22.03.2020 16:46
Koronawirus Włochy
fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Włochy decydują się już na zamykanie całych regionów. Decyzję w tej sprawie podjęły dziś władze leżącej na południu Kalabrii, obawiając się napływu ludności z północy kraju. Burmistrz Matery, miasta z sąsiedniej prowincji, twierdzi wręcz, że służba zdrowia w południowych regionach nie wytrzyma epidemii w skali tej znanej z Lombardii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Włochy nie mają już wyboru – stawiają na drakońskie środki w walce z koronawirusem. Władze Kalabrii na południu kraju zadecydowały o zamknięciu regionu. Celem jest izolacja od regionów północnych, gdzie epidemia przynosi największe straty.

Zobacz także

Przewodnicząca władz regionalnych Kalabrii, Jole Santelli, ogłosiła, że podpisała wchodzące natychmiast w życie rozporządzenie, które do 3 kwietnia zabrania osobom fizycznym wjazdu do Kalabrii i jej opuszczania.

Można wjechać i wyjechać tylko w przypadku udowodnionych potrzeb, wynikających z pracy w niezbędnych usługach lub z poważnych powodów zdrowotnych

 - wyjaśniła.

Santelli zaznaczyła, że osoby łamiące zakaz wjazdu i wyjazdu będą musiały poddać się natychmiastowej, 14-dniowej kwarantannie.

Biedne południe drży przed epidemią. „Służba zdrowia tego nie udźwignie”

Na południu Włoch epidemia nie rozszerza się tak znacząco jak np. w Lombardii. Zdając sobie sprawę z nieprzygotowania służby zdrowia w południowych regionach, burmistrz miasta Matera zdał bardzo niepokojącą relację.

Służba zdrowia na południu Włoch nie wytrzyma ewentualnej eskalacji epidemii koronawirusa

- ostrzegł dziś Raffaello De Ruggieri, burmistrz Matery.

De Ruggieri zaapelował do mieszkańców z północy Włoch, by ci nie wracali w najbliższych czasie w rodzinne strony. Przestrzegł przed konsekwencją masowych zakażeń, których nie wyleczy lokalna służba zdrowia.

Zobacz także

Jak zaznaczył, ich powrót na południe, „zagroziłby życiu ich bliskich oraz całej wspólnoty”. I zaznaczył, że w walce z epidemią państwo winno równo rozkładać środki finansowe.

Południe nie może być słabym ogniwem w łańcuchu włoskiego systemu

- ocenił.

Apel jest nieprzypadkowy – w pierwszych dniach wybuchu epidemii rozpoczął się exodus mieszkańców z Lombardii, właśnie na południe państwa. Wtedy też wzrosły obawy, że epidemia zostanie przeniesiona i tam.

W regionie Basilicata nie odnotowano śmierci wskutek Covid-19, w Kalabrii zmarło do tej pory pięć osób.

RadioZET.pl/PAP/Corriere.it