Zamknij

Włochy: powódź i trąby powietrzne. Są ofiary

Redakcja
30.10.2018 10:27
Włochy: powódź i trąby powietrzne. Są ofiary
fot. PAP/EPA

Osiem osób nie żyje, a kilkadziesiąt zostało rannych w wyniku załamania pogody we Włoszech. Kraj nawiedziły gwałtowne burze i wichury. W okolicach Genui i Trydentu przeszły trąby powietrzne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Najwięcej osób zginęło przygniecionych przez konary drzew. Wśród ofiar jest m.in. strażak – ochotnik. Nie żyje też kobieta, na którą w czasie trąby powietrznej spadła konstrukcja budynku.

Gwałtowne burze i ulewy lokalnie powodują powodzie i lawiny błotne. Prędkość wiatru przekracza 100 km/h. W Ligurii fale sztormowe osiągają rekordową wysokość 10 metrów.

Na ulicach Rzymu leżą dziesiątki przewróconych drzew. W Wenecji tzw. wysoka woda osiągnęła poziom ponad 150 cm, zalewając 3/4 historycznego centrum, czyli najwięcej od 10 lat.

Ulewy paraliżują też ruch na Sardynii. Zablokowane są połączenia morskie z wyspą, odwołano wiele lotów na lotnisku w Palermo na Sycylii.

Złe warunki atmosferyczne utrzymają się także we wtorek. Najwyższy stopień zagrożenia nadal obowiązuje w pięciu regionach Włoch: Wenecji Euganejskiej, Friuli-Wenecji Julijskiej, Trydencie, Lombardii i Ligurii. W pozostałej części kraju ogłoszono alerty niższego stopnia.

RadioZET.pl/PAP/JŚ