Zamknij

Włochy wprowadzają przepustki Covid-19. Wiele utrudnień dla niezaszczepionych

02.08.2021 13:29

We Włoszech już w tym tygodniu wejdą w życie tzw. przepustki Covid-19. Dostęp do wielu miejsc, np. restauracji, placówek kultury, obiektów sportowych, będzie uzależniony od pełnego zaszczepienia się przeciw Covid-19. Odporność w ten sposób nabyło ponad 60 proc. Włochów. Rząd zostawił niezaszczepionym dwie dodatkowe opcje w ramach tzw. przepustek do miejsc użyteczności publicznej.

Przepustka Covid-19 wchodzi w życie we Włoszech
fot. Rex Features/East News

Przepustka Covid-19 wchodzi w życie we Włoszech. Na mocy rozporządzenia rządu premiera Mario Draghiego zacznie wkrótce obowiązywać system przepustek do wielu miejsc publicznych usług.

Warunkiem, by można było wejść do restauracji, kina, siłowni, parku rozrywki, na imprezę sportową, targi lub kongres, będzie udowodnienie pełnego zaszczepienia przeciw Covid-19. W przypadku braku szczepień trzeba będzie pokazać zaświadczenie o wyleczeniu z Covid-19 (w ciągu ostatnich 6 miesięcy) lub negatywny test na koronawirusa (nie starszy niż sprzed 48 godzin).

Włochy wprowadzają przepustki Covid-19. Większość popiera taki system

Przepustki Covid-19 wejdą w życie 6 sierpnia. Nie wszyscy Włosi optymistycznie odnoszą się do rozwiązania rządu – od 23 lipca, gdy ogłoszono decyzję w tej sprawie, w wielu miastach zorganizowano wiece przeciwników przepustek. Protestowała m.in. branża gastronomiczna, której przedstawiciele twierdzą, że wymóg będzie ciosem wymierzonym w ich sektor, który już ucierpiał od kilku lockdownów.

Dziennik "Corriere della Sera" przeprowadził sondaż w tej sprawie, z którego wynika, że dwie trzecie Włochów popiera obowiązek tzw. Green Pass. Nie aprobuje tych przepisów 24 procent mieszkańców kraju, którzy powołują się na poważne naruszenie wolności osobistej.

loader

We Włoszech rozpoczęła się czwarta fala pandemii, a prawie 95 procent stwierdzanych obecnie zakażeń spowodował bardzo zaraźliwy wariant Delta koronawirusa. Z nieoficjalnych zapowiedzi wynika, że pod koniec sezonu letniego obowiązek okazywania przepustki może zostać rozszerzony we Włoszech na wszystkie podróże lotnicze oraz pociągami dużych prędkości.

Szef Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro przyznał pod koniec tygodnia, że pandemiczna mapa Włoch, która jest obecnie biała, może zacząć zmieniać kolory ze względu na wzrost zakażeń, przybywających w tempie 5-6 tys. dziennie. Łącznie od początku epidemii w 2020 roku wykryto we Włoszech ponad 4,34 miliona przypadków zakażeń, na Covid-19 zmarło ponad 128 tysięcy ludzi.

Protesty przeciwko wprowadzeniu przepustki Covid-19 we Włoszech

mid-epa09383210
fot. PAP/EPA/MOURAD BALTI TOUATI
mid-epa09383200
fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

RadioZET.pl/PAP