Zamknij

Włochy wysyłają statki do osłony portów. Nie chcą kolejnych migrantów

09.07.2019 10:51
Włochy wysyłają statki do osłony portów. Nie chcą kolejnych migrantów
fot. East News

Włochy wysyłają okręty wojskowe do pilnowania swoich portów – tak wynika z uzgodnienia tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych w Rzymie. To odpowiedź na wpływające do portów bez zgody państwa statki misji humanitarnych z dziesiątkami imigrantów z Afryki.

Imigranci ością niezgody we Włoszech. Państwo nie godzi się na przyjmowanie kolejnych cudzoziemców, którzy płyną do tego kraju z Afryki.

Wicepremier i szef włoskiego MSZ Matteo Salvini zwołał w tym celu specjalną naradę. Organizacje humanitarne ratują dryfujących przez Morze Śródziemne migrantów z Afryki. Przejmują ludzi na pokład, po czym płyną do portu w Lampedusie, wyspie położonej bliżej Afryki niż Włoch.

Do portu w Lampedusie wpłynął niedawno statek misji humanitarnej Alex z ok. 40 migrantami na pokładzie. Kapitan uczynił to wbrew zakazowi wydanemu przez Salviniego. Wcześniej do portu zawinął inny statek z migrantami, Sea Watch 3.

Zobacz także

- Władze Włoch chcą zatrzymać rosnącą znów falę migracyjną - pisze dziś dziennik „La Repubblica”.

W tym celu resort Salviniego wydał zgodę na osłonę portów nawodnymi siłami policji, marynarki wojennej i Straży Przybrzeżnej. Łodzie patrolowe mają uniemożliwić wpłynięcie do portów kolejnych statków z misją humanitarną.  

Gazeta zaznacza, że w samym rządzie jest dziś wyraźny podział w sprawie imigrantów. W związku z napięciami między Salvinim, zwolennikiem nieprzyjmowania cudzoziemców, a ministerstwem obrony, premier Giuseppe Conte zwołał na wtorek specjalną naradę.

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami stopniowego wzrostu liczby jednostek transportujących migrantów, które zbliżają się do naszych wybrzeży i nalegają na zacumowanie w naszych portach. Pilnym zadaniem jest koordynacja inicjatyw kompetentnych ministrów, także po to, by uniknąć nieporozumień

premier Włoch w liście do szefów resortów

RadioZET.pl/La Repubblica