Zamknij

Włochy zaostrzają restrykcje. Wzmocnione paszporty covidowe w barach i środkach transportu

10.01.2022 08:42

Od poniedziałku we Włoszech tylko ze wzmocnioną przepustką covidową, wystawioną na podstawie szczepienia lub wyleczenia można korzystać ze środków transportu i wypić kawę przy barze. Bez tzw. Super Green Pass nie można usiąść w ogródku restauracji ani nocować w hotelu.

Włochy
fot. PAP/EPA

Włochy wprowadzają nowe, ostrzejsze restrykcje ws. koronawirusa. Od poniedziałku we Włoszech tylko ze wzmocnioną przepustką covidową, wystawioną na podstawie szczepienia przeciw COVID-19 lub wyleczenia można korzystać ze środków transportu i wypić kawę przy barze. Bez tzw. Super Green Pass nie można usiąść w ogródku restauracji ani nocować w hotelu, będzie też wymagany w ośrodkach sportowych, na basenach i na wyciągach oraz stokach narciarskich.

Włochy zaostrzają obostrzenia. Wprowadzają tzw. Super Green Pass

Do tej pory dostęp do tych miejsc możliwy był też na podstawie zwykłej przepustki sanitarnej, wydawanej także na podstawie testu. Ponadto w środkach komunikacji obowiązuje wymóg noszenia maseczki Ffp2. Nie wystarczy już zwykła chirurgiczna.

Zaostrzone przepisy wchodzą w życie w momencie, gdy w kraju zakażonych jest około 2 mln osób, a dziennie wykrywa się od 150 do około 200 tysięcy zakażeń. Po dwóch dawkach szczepionki jest 86 procent ludności, a ponad 20 mln osób, czyli około 30 proc. populacji przyjęło trzecią dawkę.

W Rzymie i w innych miastach zapowiedziano począwszy od poniedziałku kontrole maseczek i przepustek COVID-19 w autobusach i metrze. W Wiecznym Mieście sprawdzać je będzie tysiąc policjantów, karabinierów i strażników miejskich. Następny pakiet przepisów ograniczających dostęp do wielu miejsc bez przepustki COVID-19 wejdzie w życie 20 stycznia. Będzie ona wymagana u fryzjera i przy wstępie do centrów handlowych.

loader

RadioZET.pl/PAP (S. Wysocka)