Zamknij

W tym kraju na Covid-19 zmarło 19 nastolatków. Ekspert: to jest jak wojna

PAP
04.05.2021 19:20
Koronawirus
fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

19 nastolatków zmarło we Włoszech w wyniku zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek koordynator komitetu doradców rządu profesor Franco Locatelli. Długotrwałe skutki pandemii porównał do konsekwencji wojny.

W wystąpieniu w senackiej komisji zdrowia Locatelli podkreślił, że wśród najmłodszych ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 jest bardzo ograniczone. Wyjaśnił, że zmarłe osoby w wieku poniżej 18 lat miały w większości przypadków chorobę współistniejącą. - Młodzi ludzie są jednak narażeni na stres w konsekwencji kroków podjętych w ramach walki z pandemią - oświadczył Locatelli, profesor pediatrii.

To pokolenie ma za sobą drogę, która nieco przypomina tak dramatyczne wydarzenia, jak wojna. Nie ma ewidentnego wpływu takiego zjawiska, jak zniszczenia wojenne, ale panuje przeświadczenie o przerwaniu normalnej drogi, którą trzeba przywrócić

Franco Locatelli

Wśród konsekwencji długiego zdalnego nauczania wymienił problemy ze wzrokiem oraz ryzyko otyłości w wyniku stresu i zaburzeń odżywiania. Ponadto Franco Locatelli zwrócił uwagę na notowane w kraju zjawisko prób samobójczych i samookaleczania się wśród młodzieży.

Jego zdaniem konieczne jest prowadzenie analiz wpływu zdalnego nauczania i restrykcji pandemicznych na zdrowie psychiczne i takie zaburzenia, jak stres, niepokój, depresja, kłopoty ze snem i samoizolacja. Koordynator komitetu doradców mówił też o potrzebie uruchomienia szczepień uczniów, gdy tylko preparaty dla nich zostaną zaaprobowane przez Agencję Leków.

Koronawirus we Włoszech. Sytuacja ulega poprawie

Tymczasem - jeśli chodzi o statystyki epidemiczne - sytuacja we Włoszech kolejny dzień z rzędu ulega poprawie. Spada bowiem liczba hospitalizowanych chorych na Covid-19 - wynika z wtorkowego raportu Ministerstwa Zdrowia. W drugiej połowie maja rozpoczną się szczepienia w dużych zakładach pracy.

W kraju wykryto dotąd ponad 4 miliony przypadków wirusa; 3,5 mln osób uznano za wyleczone. Szacuje się, że obecnie zakażonych jest 413 tysięcy. Bilans zgonów od początku pandemii wzrósł natomiast do 121 738.

RadioZET.pl/PAP