Zamknij

Włochy. Z Indii przyleciały 23 osoby zakażone koronawirusem

29.04.2021 17:06
23 osoby zakażone koronawirusem przyleciały do Rzymu
fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

23 osoby zakażone koronawirusem przyleciały w środę do Rzymu samolotem z Indii - poinformowały dzień później władze medyczne stołecznego regionu Lacjum po przeprowadzeniu testów. Wśród zainfekowanych jest dwóch członków załogi. Na pokładzie były 223 osoby.

Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi samolotu, który przyleciał z Indii do Rzymu, zostali od razu poddani testom na obecność koronawirusa w związku z zaostrzeniem reguł sanitarnych z powodu skrajnie trudnej sytuacji epidemicznej w Indiach.

Dalsze badania, prowadzone przez rzymski szpital zakaźny Spallanzani, mają potwierdzić, czy osoby zakażone mają groźny wariant wirusa z Indii. Wszyscy z pozytywnym wynikiem i członkowie ich rodzin zostali umieszczeni w hotelu covidowym, gdzie przejdą kwarantannę.

Włochy wprowadziły zakaz wjazdu dla podróżnych z Indii, Bangladeszu, a w czwartek także ze Sri Lanki. Wyjątek stanowią osoby mające obywatelstwo włoskie i rezydenci w Italii.

Indyjski wariant koronawirusa wykryty już w 17 krajach w Europie

Do Europy dotarło już kilka wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, wykrytych pierwotnie w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA. W Polsce podobnie jak w całej Europie dominuje obecnie tzw. wariant brytyjski. Wciąż jednak powstają kolejne odmiany tego patogenu roznoszone po całym świecie, co budzi też zaniepokojenie.

Indyjski wariant koronawirusa rozprzestrzenia się obecnie na terenie Europy coraz bardziej - wykryto go już bowiem w 17 krajach. Posiada dwie istotne mutacje E484Q i L452R, jest zatem „mieszanką” wariantu z Brazylii (P.1) i USA (1.427). - Brak jeszcze danych o ucieczce naszej odporności, ale nie będzie mniej groźny niż powyższe – mówił przed dwoma tygodniami dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19.

RadioZET.pl/PAP