Zamknij

Włochy. Candela szuka mieszkańców. Za przeprowadzkę oferuje pieniądze

Redakcja
20.10.2017 14:23
Włochy. Candela szuka mieszkańców. Za przeprowadzkę oferuje pieniądze
fot. Wikipedia

Włoskie miasteczko Candela ma kłopot z masowym wyludnieniem. Reklamuje się więc jako miejsce dobre do życia i zachęca do przeprowadzki. Za przyjazd można dostać od 800 do 2000 euro. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. 

Candela liczy obecnie 2700 obywateli. Celem burmistrza jest wzrost populacji do 8 tysięcy. Tyle osób zamieszkiwało miasto na południu Włoch w latach 90-tych. W latach 60-tych gwarne, pełne straganów, kupców i turystów, nazywane było "małym Neapolem". 

Większość młodych ludzi wyjechało z miasta w poszukiwaniu pracy. 

Burmistrz Nicola Gatta chce ożywić średniowieczne miasteczko i ma pomysł jak to zrobić. Przyszłym mieszkańcom władze miasta oferują finansowe wsparcie na zachętę. I tak 800 euro singlowi dostanie osoba samotna, na 1200 euro może liczyć para, 1500-1800 przelane zostanie trzyosobowej rodzinie, a aż 2000 euro dostanie rodzina z większą liczbą dzieci. 

Z okazji mogą skorzystać nie tylko rodowici Włosi. Jest zatem szansa dla obcokrajowców. Istnieją jednak pewne obostrzenia. Kandydaci muszą zadeklarować, że zamieszkają w Candeli, wynajmą mieszkanie oraz będą mieli pracę. Praca musi przynosić dochód przynajmniej 7500 euro rocznie. 

Miasto leży w regionie Apulia, 1,5 godziny od Morza Adriatyckiego. 

Oferta zaczyna cieszyć się zainteresowaniem. Kilka osób przeniosło się już do Candeli.

RadioZET.pl/CNN, TVNBiS/KM