Zamknij

Do szkół tylko z certyfikatem Covid-19. Nowe ustalenia weszły w życie

PAP
09.09.2021 19:02
Włochy
fot. AP/Associated Press/East News

Certyfikat Covid-19 trzeba będzie okazać w szkole do końca tego roku podczas stanu wyjątkowego z powodu pandemii. Taki obowiązek będzie dotyczył każdej osoby przekraczającej próg placówki edukacyjnej we Włoszech, ale nie dotyczy uczniów. To zapis projektu dekretu przyjętego w czwartek przez rząd Mario Draghiego.

Certyfikat Covid-19, czyli paszport covidowy albo tzw. Green Pass wystawiany jest na podstawie szczepienia, wyleczenia z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin. Obowiązek kontroli dokumentów będzie spoczywać na dyrekcji szkół.

Włochy. Certyfikat Covid-19 jako przepustka przy wejściu do szkół

Nakazem nie są objęci uczniowie. Ponadto w dekrecie zapisano, że obowiązek okazywania przepustki sanitarnej w placówkach oświatowych wszystkich szczebli nie będzie dotyczyć też osób zwolnionych z obowiązku szczepień z powodów zdrowotnych.

Osoby pracujące w placówkach oświatowych i na uczelniach bez wymaganej przepustki Covid-19 będą karane grzywnami w wysokości od 400 do 1000 euro. Kara ta będzie również wymierzana dyrekcjom szkół i innym pracodawcom. Rozporządzenie to wydano tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego w większości regionów.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że minionej doby zanotowano 59 zgonów na Covid-19 i ponad 5500 nowych zakażeń koronawirusem, wykrytych w 219 tysiącach testów. Sytuacja jest stabilna. Liczba zmarłych we Włoszech od początku pandemii zbliża się do 130 tysięcy. W szpitalach przebywa prawie 4800 osób, w tym 558 na oddziałach intensywnej terapii.

RadioZET.pl/ PAP Autorka: Sylwia Wysocka