Zamknij

Niesamowite odkrycie naukowców. Ciężarna "urodziła" w... grobie

Redakcja
28.03.2018 18:21
Mumia
fot. YouTube screen

Na jednym z cmentarzy we włoskim miasteczku Imola znaleziono mogiłę kobiety i jej 38-tygodniowego płodu. Data jej pochówku szacowana jest na VII-VIII wiek n.e. Z opublikowanej przez badaczy analizy wynika, że zmarła "urodziła" znajdując się w trumnie. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Poród pośmiertny - inaczej poród trumienny to wypchnięcie płodu i wynicowanie macicy w zwłokach na skutek ciśnienia w jamie brzusznej wywołanego nagromadzeniem się gazów gnilnych. Zdaniem badaczy, matka dziecka mogła mieć od 25 do 35 lat. W nagrobku kobiety odkryto szkielet jej dziecka. 

Ciężarna urodziła w grobie

Uczeni nie wykluczają, że tuż przed śmiercią ciężarna mogła cierpieć na nadciśnienie tętnicze, w związku z czym kobietę poddano zabiegowi trepanacji. Najprawdopodobniej nastąpiło to tydzień przed odejściem młodej matki. Zabieg ten był niezwykle rzadki w średniowieczu. Wówczas wykonywano go za pomocą świdra i dłuta. Na czaszce ciężarnej naukowcy znaleźli dwa nacięcia o średnicy 5 mm.

Jedna z pierwszych udokumentowanych operacji trepanacji czaszki odbyła się w Maroku 13 tys. lat temu. W Europie natomiast za najstarszą trepanowaną czaszkę uważa się okaz z Ensisheim w Alzacji, z ok. 5 tys. lat p.n.e. 

Zobacz także

RadioZET.pl/DG