Zamknij

Do fryzjera i salonu piękności tylko z paszportem covidowym. Kolejne banki, sklepy i poczta

20.01.2022 08:53
salon fryzjerski
fot. OLI SCARFF/AFP/East News

Do fryzjera i salonu piękności oraz na rozmowę do więzienia można wejść tylko z przepustką COVID-19. Takie zasady od czwartku obowiązują we Włoszech. Wymóg posiadania paszportu zostaje rozszerzony na dalsze sfery życia przed następnym zdecydowanym krokiem w ramach walki z pandemią, który wejdzie w życie 1 lutego. Wówczas tylko z certyfikatem będzie można wejść do banku, do większości sklepów niespożywczych i na pocztę.

Włochy podejmują kolejne kroki w walce z koronawirusem. Przez ostatnie dni pracownicy salonów fryzjerskich zawiadamiali swoich klientów o nowym wymogu. - Większość pracowników naszego sektora usług dobrze przyjęła ten krok, ponieważ pozwoli uniknąć zamknięcia salonów - powiedziała prezes stowarzyszenia branży estetycznej Perlita Vallasciani. Jak zaznaczyła, także wielu klientów aprobuje nowe przepisy, twierdząc, że gwarantują większe bezpieczeństwo.

Paszporty covidowe trzeba pokazać u fryzjera. Nowe przepisy we Włoszech

Podobne opinie wyrazili w rozmowie z mediami właściciele zakładów fryzjerskich z Rzymu. Odnotowali, że przeciwnych temu wymogowi jest około 10 procent ich klientów. Wymóg Green Pass, czyli paszportu covidowego, wystawionego na podstawie szczepienia, wyleczenia lub testu ma obowiązywać w tym sektorze usług do końca marca, a kary za jego brak wynoszą od 400 do 1000 euro. Przepustkę covidową musi mieć też każdy, kto wchodzi na wizytę do więzienia.

Wymóg tego certyfikatu zostanie dalej rozszerzony 1 lutego, gdy tylko z nim będzie można wejść do banku, do większości sklepów niespożywczych i na pocztę. W przypadku urzędów pocztowych ma być jeden wyjątek: bez Green Pass można będzie odebrać emeryturę lub rentę.

Rząd Mario Draghiego pracuje nad szczegółową listą punktów handlowych objętych wymogiem posiadania przepustki COVID-19 przez klientów. Nie będzie potrzebna w sklepach spożywczych, supermarketach, w aptekach, u optyka, w kioskach z gazetami i na stacjach benzynowych.

Paszport covidowy jest obecnie stosowany we Włoszech na masową skalę i to w wersji wzmocnionej, to znaczy na podstawie szczepienia lub wyzdrowienia. Wymagany jest w lokalach gastronomicznych, wszystkich środkach transportu, w placówkach kultury, obiektach sportowych, na imprezach zbiorowych, w hotelach.

RadioZET.pl/PAP - Sylwia Wysocka

C