Zamknij

Kurs przetrwania dla nauczycieli. To pierwsze takie szkolenie

Redakcja
20.04.2018 07:30
szkoła
fot. shutterstock.com

Kurs przetrwania dla nauczycieli postanowiono zorganizować w Rzymie w związku z narastającą falą agresji i przemocy wobec nich ze strony uczniów w szkołach we Włoszech. To pierwsze takie szkolenie w tym kraju.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy w polskich szkołach jest zauważalny wzrost agresji wśród uczniów?

Liczba głosów:

Ze szkół w całych Włoszech napływają niemal codziennie kolejne doniesienia o przypadkach napaści na nauczycieli. Często sprawcami pobicia są rodzice, ale rośnie także agresja wśród uczniów stosujących w klasach przemoc fizyczną i psychiczną. Upokarzają profesorów, obrażają ich, biją i grożą.

W czwartek poinformowano o groźbach skierowanych do nauczycielki technikum w Velletri niedaleko Rzymu, gdzie jeden z uczniów powiedział, że „rozpuści ją w kwasie”. Pogróżki te zostały opublikowane przez media po tym, gdy nagranie tej sceny trafiło do portali społecznościowych. Prokuratura wszczęła dochodzenie w tej sprawie. W mieście Lukka śledztwem objęto czterech nieletnich uczniów technikum, którzy grozili wykładowcy, co również nagrali telefonem komórkowym.

Włoska prasa pisze w piątek, że ten alarmujący stan narasta w szkołach w całym kraju.

Kurs przetrwania dla nauczycieli

W odpowiedzi na tę sytuację stowarzyszenie dyrektorów szkół ze stołecznego regionu Lacjum postanowiło zorganizować w Rzymie szkolenie dla nauczycieli, w trakcie którego nauczą się, jak reagować w trudnych sytuacjach chuligaństwa i przemocy wymierzonych w nich. Ponadto zapoznają się z obowiązującymi przepisami oraz tym, jakie kroki dyscyplinarne można podjąć w świetle prawa. Otrzymają także, jak zapowiedziano, odpowiednie przygotowanie psychologiczne, by właściwie ocenić zachowanie uczniów.

Seria spotkań odbywać się będzie we współpracy z policją pocztową ścigającą przestępczość w internecie, ze specjalistami z rzymskiej kliniki Gemelli oraz z opieką społeczną.

Zobacz także

Prezes stowarzyszenia dyrektorów szkół Mario Rusconi wyjaśnił, że nauczyciele zostaną wyposażeni w wiedzę i narzędzia psychologiczne oraz prawne, dzięki którym — dodał — „będą umieli reagować, a także bronić się” w sytuacjach ekstremalnych.

Epizody chuligańskiego zachowania ze strony uczniów wobec nauczycieli, do których dochodzi obecnie coraz częściej, wymagają poważnej zbiorowej refleksji, nie tylko w świecie szkoły — dodał Rusconi.

RadioZET.pl/PAP/DG