Zamknij

Włochy. Letnia szkoła, by nadrobić zaległości w nauce. Nowy pomysł ministerstwa

28.04.2021 16:26
Szkoła
fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Lato w szkole, by nadrobić zaległości wynikające za zdalnego nauczania i kontakty towarzyskie - taki projekt przedstawiło włoskie ministerstwo oświaty. Na jego realizację zamierza przeznaczyć ponad pół miliarda euro.

Włochy, a konkretnie tamtejsze Ministerstwo Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Badań ogłosiło propozycję, mającą w zamierzeniu doprowadzić do nadrobienia przez uczniów zaległości, wynikających z konieczności przejścia na try nauki zdalnej w trakcie pandemii koronawirusa

Włochy. Ministerstwo proponuje "letnią szkołę"

Jak zapowiadają pomysłodawcy projektu, byłoby to nie tylko "lato w mieście", ale także w budynku szkolnym, w którym wielu włoskich uczniów, zwłaszcza gimnazjalistów i licealistów, spędziło w minionych miesiącach mało czasu z powodu restrykcji i dwóch fal pandemii od jesieni.

W czasie wakacji zgodnie z propozycją resortu oświaty, uczniowie mogliby uprawiać tam sport, uczyć się języków obcych, mieć uzupełniające lekcje z najważniejszych przedmiotów, w tym matematyki, zajęcia z muzyki i plastyki - podkreśla w środę dziennik "Corriere della Sera". Plan zajęć podczas wakacji, wyjaśnia gazeta, dotyczyć będzie dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 18 lat, a więc od przedszkola do szkoły średniej.

Prasa zaznacza, że według ministerstwa całkowicie dobrowolne zajęcia w czerwcu, lipcu i sierpniu pomogą uczniom przejść po trudnym roku szkolnym, naznaczonym przez zamykanie placówek i częściowo zdalne nauczanie ku nowemu, bliższemu normalności.

Kryzys sanitarny nieuchronnie uwypuklił wcześniejsze problemy, ukazał nierówności i zwiększył trudności. Dlatego opracowaliśmy plan wsparcia, pomostu między tym rokiem szkolnym a następnym, będącego dla dzieci i młodzieży okazją do pogłębienia wiedzy, umiejętności i powrotu do życia w grupie

Patrizio Bianchi, włoski minister oświaty

Letnia szkoła czasów pandemii ma być pełna serdeczności, pomagać uczniom po trudnym okresie spędzonym na nauce w domu i bez codziennych kontaktów z rówieśnikami. Projekt przewiduje zajęcia laboratoryjne, pracę w grupach, debaty, dodatkowe kursy, na przykład biznesu dla starszych uczniów, wizyty w muzeach, wycieczki do kina i teatru oraz ośrodków sportowych.

RadioZET.pl/PAP