Zamknij

Nadali swojej córeczce nietypowe imię. Prokuratura: nie jest zgodne z płcią dziecka

Redakcja
22.05.2018 17:02
Nadali swojej córeczce nietypowe imię. Prokuratura: nie jest zgodne z płcią dziecka
fot. Shutterstock

W Mediolanie rodzice półtorarocznej dziewczynki o imieniu Blu zostali wezwani do prokuratury, która domaga się jego zmiany. Według wymiaru sprawiedliwości imię nie jest zgodne z płcią dziecka — podały włoskie media we wtorek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak wyjaśnił mediolański dziennik „Il Giorno”, prokuratura powołuje się na przepis głoszący, że „imię dziecka musi odpowiadać płci”, i ostrzega, że jeśli rodzice nie nazwą inaczej córki, zrobi to sędzia.

Ponieważ chodzi o nowoczesne imię związane z angielskim słowem Blue, a więc kolorem niebieskim, który nie może być przypisywany w sposób jednoznaczny osobie płci żeńskiej, akt urodzenia musi zostać skorygowany poprzez przedłożenie imienia żeńskiego wskazanego przez rodziców — napisano w piśmie wysłanym przez prokuraturę.

Zastrzegła ona zarazem, że rodzice mają na zmianę imienia kilka dni. Ojciec Blu, cytowany przez gazetę, przyznał, że kiedy para rejestrowała córkę w urzędzie stanu cywilnego, została ostrzeżona, że imię może nie być uznane.

— Ale co roku według danych Instytutu Statystycznego rejestruje się około siedmiu Blu, w większości dziewczynek. Nie spodziewaliśmy się, że będziemy musieli zmienić imię córce po półtora roku, kiedy ona wie już, że nazywa się Blu, i wszędzie to jest zapisane — dodał ojciec. Żądanie wymiaru sprawiedliwości uznał za „absurdalną dyskryminację”.

Zobacz także

— Imię Andrea nawiązuje do greckiego słowa „mężczyzna”, a tymczasem jest również akceptowane jako żeńskie — zauważył ojciec dziewczynki.

Para zapowiedziała, że będzie się starała przekonać sędziów, że imię Blu dla dziewczynek jest uznawane w innych krajach.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

RadioZET.pl/PAP/DG