Zamknij

Włochy. Przepustki covidowe wchodzą w życie. Specjalne kontrole w oświacie

01.09.2021 08:25
Przepustki covidowe we Włoszech
fot. AP/Associated Press/East News

We Włoszech w środę wchodzi w życie obowiązek posiadania tzw. przepustki Covid-19 przez wszystkich pracowników szkół. Pierwszym testem ich egzekwowania jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego będą trwające egzaminy poprawkowe.

Przepustki covidowe wchodzą w życie 1 września we Włoszech. Państwo, które szczególnie mocno ucierpiało w pierwszej fali koronawirusa, stawia na wnikliwą weryfikację stanu zdrowia pracowników oświaty i uczniów.

Na mocy przepisów rządu każdy nauczyciel i pracownik personelu szkolnego musi mieć tzw. Green Pass. Przepustkę stanowi dowód szczepienia, wyleczenia z Covid-19 (w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy) lub negatywny wynik test na koronawirusa z ostatnich 48 godzin.

Włochy. Przepustki covidowe wchodzą w życie. Nauczyciele pod specjalnym nadzorem

Nieobecność nauczyciela w związku z brakiem przepustki covidowej po 5 dniach takiej absencji oznacza zawieszenie pensji. Przewidziano też kary finansowe dla dyrektorów za wpuszczenie do placówki osoby bez takiego dokumentu.

Włosi zastanawiają się, jak będą wyglądały kontrole, bo nie ma jeszcze specjalnie przeznaczonej dla szkół aplikacji, przy pomocy której można by prowadzić przepustki sanitarne. Na razie będzie stosowana ta, która używana jest w restauracjach przez ich załogi, gdy sprawdzają klientów przy wejściu. Na kontrole w szkołach zgodził się we wtorek główny inspektor ochrony danych osobowych.

Szybkie testy na koronawirusa dla uczniów z próbek śliny

Obowiązek posiadania przepustek nie dotyczy uczniów, ale władze niektórych regionów już zapowiedziały stosowanie w szkołach podstawowych i gimnazjach szybkich testów na koronawirusa z próbek śliny. "Priorytetem jest otwarcie szkół i obecność uczniów w warunkach pełnego bezpieczeństwa" - oświadczył szef Konferencji Regionów Massimiliano Fedriga.

Podczas gdy w szkołach trwają egzaminy poprawkowe i przygotowania do inauguracji roku w pierwszej połowie września, w środę w parlamencie Włoch zostanie złożona petycja z podpisami 25 tysięcy osób, które apelują o to, by nie uchwalać dekretu definitywnie zatwierdzającego nałożenie obowiązku przepustek Covid-19 na cały personel placówek oświatowych. W sprawie przepustek od tygodni przez miasta Włoch przetaczały się manifestacje przeciwników tego rozwiązania. 

RadioZET.pl/PAP/ Sylwia Wysocka