Zamknij

Marzysz o swoim zamku? Włosi rozdają zabytki za darmo. Jest kilka warunków

Redakcja
18.05.2017 12:42
Marzysz o swoim zamku? Włosi rozdają zabytki za darmo. Jest kilka warunków
fot. Flickr

Włosi chcą za darmo oddać w użytkowanie ponad sto zabytkowych budowli znajdujących się na terenie ich kraju. Jeśli marzysz o swoim zamku, nie będzie chyba już lepszej okazji. Trzeba jednak spełnić kilka warunków...

Włoska Agencja Mienia Państwowego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpadły na niecodzienny pomysł. Chcą rozdysponować wśród chętnych 103 zabytkowe budowle znajdujące się różnych częściach kraju. To propozycja dla każdego, kto chociaż raz w życiu patrząc na imponujący zamek, zapragnął go mieć i otworzyć mały biznes. Ta druga fraza jest kluczowa. Transakcja z włoskimi właścicielami jest bowiem obwarowana kilkoma warunkami.

Nowy właściciel zanim "dostanie klucze" do nowego budynku, musi zobowiązać się, że stworzy w tym miejscu obiekt turystyczny, taki jak restauracja, spa czy hotel. Ponieważ budynki są w przeważającej większości w mało zadbanym stanie, śmiałkowie powinni także przeprowadzić remont na swój koszt.

Teraz znajdujące się na liście budowle stoją puste i są praktycznie nieużywane. Mieszczą się z daleka od wielkich miast i głównych dróg, którymi poruszają się zwiedzający. Włosi mają cel, aby te miejsca ożywić i zachęcić turystów do ich odwiedzania. Nowe obiekty komercyjne i infrastruktura turystyczna mają w tym pomóc. 

Projekt jest częścią strategicznego planu turystycznego Italii. Włosi nie boją się oddawać swoje perełki w prywatne ręce. Chcą tym samym odciążyć przeładowane miasteczka i skierować turystów w inne, równie piękne miejsca, których przecież we Włoszech nie brakuje.

Chętni powinni skorzystać z aplikacji Agencji Mienia Państwowego. W swoim zgłoszeniu trzeba przedstawić plan rewitalizacji wybranej budowli i pobudzenia turystyki w tym regionie. Szczęśliwcy mogą otrzymać wybrany budynek w dzierżawę nawet na 50 lat.

RadioZET.pl/Mentalfloss/KM