Zamknij

Koniec akcji poszukiwawczej w Genui. Bilans tragedii - 43 zabitych

Redakcja
19.08.2018 21:52
Włochy. Zakończono akcję poszukiwawczą po zwaleniu mostu w Genui
fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Strażacy w Genui oficjalnie zakończyli w niedzielę operację poszukiwania ludzi w gruzach zawalonego wiaduktu. Dzień wcześniej znaleziono ciała ostatnich osób uważanych za zaginione. Bilans wtorkowej katastrofy to 43 ofiary śmiertelne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Po zakończeniu wydobywania ciał ludzi ze zmiażdżonych samochodów w rumowisku ekipy przystąpiły do następnego etapu prac, polegającego na zabezpieczeniu całego terenu, z którego wywiezione zostaną gruzy mostu.

Zobacz także

Strażacy wyjaśnili zarazem, że będą dalej uważnie przeszukiwać obszar, by upewnić się, że nie ma tam ludzi, którzy nie figurowali na liście zaginionych.

Prace na miejscu prowadzą przedstawiciele prokuratury, która wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania katastrofy i śmierci wielu osób.

W rejon mostu przybywają setki mieszkańców Genui, by oddać hołd ofiarom - informuje telewizja RAI. Ludzie zostawiają kwiaty.

Jedna z mieszkanek miasta powiedziała reporterom: "Nie przyszliśmy tu z ciekawości, ale dlatego, że runęła też część nas i naszego życia". - Wszyscy jeździliśmy tym odcinkiem autostrady, która była symbolem miasta, a teraz już jej nie ma - dodała.

Zobacz także

Na poniedziałek władze miejskie zapowiedziały przyznanie pierwszych mieszkań rodzinom ewakuowanym na zawsze z domów stojących pod gigantycznym wiaduktem. Część jego fragmentów oparła się po zawaleniu o budynki. Zostaną one zburzone. Bez dachu nad głową zostało kilkaset osób.

- W ciągu ośmiu tygodni wszyscy otrzymają domy - ogłosił przewodniczący władz regionu Liguria Giovanni Toti.

Oddany do użytku w 1967 roku wysoki most autostrady A10 długości prawie 1200 metrów zawalił się we wtorek o godzinie 11:50 w trakcie gwałtownej ulewy nad miastem.

Z wysokości 100 metrów runął środkowy, długi odcinek drogi, pociągając za sobą około 30 samochodów i trzy ciężarówki. Wiele z tych pojazdów zostało doszczętnie zmiażdżonych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD